Egzotyczne kleszcze atakują! Mogą być też na Podlasiu [WIDEO]

2020-06-19 17:30

Ciepła zima sprawiła, że pajęczaki mają się świetnie. Co więcej, do Europy przedostały się egzotyczne kleszcze i rozpoczęły istną inwazję. Te pomarańczowo-żółte stworzenia mają ponad dwa centymetry długości i roznoszą niebezpieczne choroby. Jak się przed nimi ustrzec?

Afrykańskie kleszcze w Polsce? Mogą być śmiertelnie niebezpieczne!

Egzotyczne kleszcze, o których mowa, pochodzą z Afryki, ale ocieplenie klimatu sprawiło, że coraz śmielej wyciągają swoje odnóża i dotarły już do Europy. To niedobrze, ponieważ ich ukąszenie jest śmiertelnie niebezpieczne. Roznoszą one gorączkę krwotoczną, bakterie powodujące zaburzenia pracy serca i układu nerwowego. Choć w Polsce takich potworów jeszcze nie spotkano, lepiej uważać. Pamiętajmy też, że zwykłe kleszcze, których u nas pełno, również mogą zagrozić zdrowiu.

Strzeż się kleszcza, czyha w trawie

Dr Paweł Wróblewski, lekarz z Wrocławia, radzi wszystkim spacerowiczom. Co zrobić, żeby nie stać się ofiarą pajęczaków? - Gdy idziemy na spacer do lasu czy nad rzekę, zakładajmy ubrania z długimi rękawami i nogawkami oraz szczelne buty - mówi dr Wróblewski. - Po powrocie sprawdzajmy natomiast swoje ciało, szczególnie w miejscach, gdzie skóra jest cienka i naturalnie ciepła: pod kolanami, w pachwinach, wokół piersi, brzucha i szyi.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express - KLIKNIJ TUTAJ!

Gdy zauważymy kleszcza, nie wpadajmy w panikę! - Możemy go usunąć sami, np. przy pomocy specjalnej karty. Insekta trzeba uchwycić za głowę i, pociągając, odczepić od skóry, nie wyciskając zawartości jego trzewi - dodaje ekspert. Jeśli wokół ugryzienia pojawi się obrączkowy rumień, trzeba zgłosić się do lekarza. Nie lekceważmy tego, bo kleszcze mogą okazać się przyczyną groźnych chorób, np. boreliozy.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE