Bogaty senior z Podlasia. Tak WYSOKIEJ emerytury można mu zazdrościć

2020-07-10 11:03 Jacek Chlewicki
Emeryt z Podlasia otrzymuje DUŻE pieniądze. To najwyższa emerytura w regionie
Autor: Pixabay Emeryt z Podlasia otrzymuje DUŻE pieniądze. To najwyższa emerytura w regionie

Jak podaje ZUS, przeciętna emerytura w Polsce to około 2,4 tys. zł. Dla mężczyzn ta średnia jest zdecydowanie korzystniejsza, bo wynosi prawie 3 tys. zł, dla kobiet poniżej 2 tys. zł. Ile wynosi najwyższa, a ile najniższa emerytura w woj. podlaskim? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

W województwie podlaskim najwyższą emeryturę pobiera mężczyzna, który przepracował 64 lata i 10 miesięcy. Jego emerytura wynosi 15,5 tys. zł. Jak informuje podlaski oddział ZUS, emerytury w wysokości około 15 tys. zł otrzymują w regionie jeszcze tylko dwaj emeryci. W Polsce najwyższe emerytury przekraczają nawet 20 tys. złotych. Czytaj też: I to jest EMERYTURA! Senior z Białegostoku dostaje OGROMNE pieniądze

Marek Zuber: Zniesienie PIT-u dla emerytów lepsze niż trzynasta emerytura [Super Raport]

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

- Jak wynika z analizy dokumentów tak wysokie świadczenia otrzymują osoby, które bardzo długo pracowały, a na emeryturę przeszły kilka lat później niż powszechny wiek emerytalny lub pracowały przez wiele lat po przyznaniu emerytur - mówi Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik ZUS województwa podlaskiego. - Bo trzeba pamiętać o tym, że każdy rok dłuższej pracy niż wiek emerytalny to wzrost świadczenia o około 8-10 proc. Zatem wysokie świadczenia to nic innego jak zwykła matematyka.

Cieszą wysokie emerytury, ale co mają powiedzieć ludzie, których emerytury wynoszą grosze? W Polsce najniższa wypłacana emerytura wynosi 2 grosze i trafia do mieszkanki województwa lubelskiego. W Podlaskiem najniższa emerytura to zaledwie 32 grosze. Tak niskie świadczenie trafia do kobiety, która na przestrzeni całego życia przepracowała na umowie zlecenie jedynie 1 miesiąc i 15 dni. Skąd się biorą takie kwoty, skoro jest coś takiego jak minimalna emerytura?

Zobacz też: Podlaskie. Mężczyzna doniósł do ZUS na swojego szwagra. Chodziło o pracę

- Dziś z każdej wpłaconej składki, nawet tej jednej, po osiągnięciu wieku emerytalnego przez daną osobę i złożeniu wniosku o emeryturę, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wylicza wysokość świadczenia. I nawet jeśli z tego wyliczenia wynika kila groszy, to taka emerytura  jest wypłacana - wyjaśnia Katarzyna Krupicka.

Zobacz też: Kombinują na L4. Z "chorym" kolanem poleciała do ISLANDII i chodziła po mokrych kamieniach

Minimalna emerytura

Aby dostać minimalną emeryturę, konieczne jest udowodnienie odpowiedniego stażu pracy. Dla kobiet to 20 lat, a dla mężczyzn 25 lat. Jeśli przy takim stażu w wyliczeniu emerytury wyjdzie nam kwota niższa niż gwarantowana wysokość minimalnej (obecnie 1200 zł) to wówczas ZUS podnosi świadczenie do wysokości minimalnej emerytury. Czyli jeżeli z wyliczenia wyjdzie kwota np.850 zł, to kobiecie, która udowodni 20 lat stażu pracy, a mężczyźnie z 25 lat stażem pracy - ZUS podnosi świadczenie na 1200 zł brutto