Podlaskie. Mężczyzna doniósł do ZUS na swojego szwagra. Chodziło o zwolnienie lekarskie

i

Autor: Pixabay Podlaskie. Mężczyzna doniósł do ZUS na swojego szwagra. Chodziło o zwolnienie lekarskie. Zdjęcie ilustracyjne

Podlaskie. Mężczyzna doniósł do ZUS na swojego szwagra. Chodziło o pracę

2020-02-12 8:18

W całym kraju, także w województwie podlaskim ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie. Okazuje się, że ich skuteczność z roku na rok jest coraz większa. A to za sprawą pomocnych wskazówek, które coraz częściej trafiają do pracowników ZUS. Tylko w ubiegłym półroczu na podstawie donosów w oddziale białostockim zostało wszczętych 49 postępowań.

ZUS podsumował wyniki kontroli zwolnień lekarskich prowadzonych w ubiegłym roku. Na terenie województwa podlaskiego w ubiegłym roku ZUS skontrolował 7,7 tys. zwolnień lekarskich. Ponad 200 osób zostało pozbawionych prawa do zasiłku, bo zamiast wypoczywać - pracowali.

Czytaj także: Zenek Martyniuk. Tego o nim nie wiedziałeś! [QUIZ]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi dwa rodzaje kontroli zwolnień lekarskich: dotyczących ich wykorzystywania oraz orzekania o czasowej niezdolności do pracy. W tym pierwszym wypadku pracownicy ZUS sprawdzają czy chory wykorzystuje zwolnienie lekarskie zgodnie z jego przeznaczeniem i zamiast wypoczywać np. remontuje mieszkanie. Co ważne, taką kontrolę mogą przeprowadzić także pracodawcy, którzy zatrudniają powyżej 20 pracowników 

Czytaj także: Białystok. Zgłoszenie na "112": O której jest msza święta w kościele? [AUDIO]

- W ubiegłym roku białostocki oddział ZUS przeprowadził prawie 2,8 tys. takich kontroli  - informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego. - Z tego powodu 223 osoby zostało pozbawionych prawa do zasiłku, a kwota wstrzymanych z tego tytułu zasiłków osiągnęła ponad 310 tys. zł. 

Jak wyjaśnia Katarzyna Krupicka donosy to coraz częstsza forma namierzania osób, które oszukują na L4. Mąż zmarłej kobiety zgłosił na jej brata, że ten w trakcie choroby remontuje dom. Przyłapana, a raczej wskazana przez koleżankę została również kobieta na otwarciu przewodu doktorskiego, a prezes firmy przez byłego prezesa na pobieraniu pieniędzy z bankomatu w banku, w którym pracuje.

Czytaj też: Kombinują na L4. Z "chorym" kolanem poleciała do ISLANDII i chodziła po mokrych kamieniach

- Kłócący się wspólnicy, którzy już nie prowadzą razem firmy postanowili uprzykrzyć sobie życie - kontynuuje Krupicka. - Jeden z nich dostarczył dowody w postaci nagrań i zdjęcie zarzucając, że zamiast odpoczywać były biznesowy partner pracował.

Ile kosztuje sanatorium, które uzdrowisko w Polsce wybrać? Poradnik kuracjusza

Powrót do zdrowia po udarze! TUTAJ!

ZUS przypomina, że jeżeli osoba korzysta ze zwolnienia niezgodnie z jego przeznaczeniem urzędnicy wstrzymują wypłatę świadczenia, a jeżeli zostało już wypłacone, nakazuje jego zwrot. - O niewłaściwym korzystaniu ze zwolnienia lekarskiego mówimy, gdy chory w jego trakcie pracuje lub wykonuje inne działania, które mogą wydłużyć powrót do zdrowia - dodaje Krupicka.

Zobacz WIDEO: "Jezu!", "Uczta dla oczu", "Chylę czoła". Polonez II LO w Białymstoku HITEM internetu!