Gala Technotalent 2018. Studenci i pracownicy Politechniki Białostockiej nagrodzeni

i

Autor: Politechnika Białostocka Gala Technotalent 2018. Studenci i pracownicy Politechniki Białostockiej nagrodzeni

Gala Technotalent 2018. Studenci i pracownicy Politechniki Białostockiej nagrodzeni

2018-12-14 9:00

4 nagrody, 3 wyróżnienia oraz 3 nagrody specjalne - projekty studentów i pracowników Politechniki Białostockiej zostały docenione w tegorocznej edycji konkursu Technotalent.

Najwięcej nagród zdobył projekt pełzaka rehabilitacyjnego oraz krzesła pomagającego wstawać osobom starszym. Nagrody specjalne przyznane z okazji 5-lecia konkursu także trafiły do absolwentów i pracowników Politechniki Białostockiej. Za skuteczną komercjalizację statuetkę odebrał Photon Entertainment - to firma produkująca robota edukacyjnego Photon, który wykorzystywany jest w polskich szkołach i sprzedawany na kilkunastu światowych rynkach. Nagroda  za efektywne łącznie design'u i techniki trafiła do Jana Godlewskiego - adiunkta Wydziału Architektury, który opracował i zbudował "wstawacz". Za determinację i progres projektu nagroda  trafiła do Eweliny Brzozowskiej - doktorantki Wydziału Mechanicznego, która w ciągu roku rozwinęła swój projekt pełzaka i uzyskała europejski wzór użytkowy.

Czytaj także: Jest praca w Straży Miejskiej. Szukają ludzi do monitoringu. Jakie zarobki?

Gala Technotalent 2018 odbyła się 11 grudnia w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

Nagrodę w kategoriach Technotalent Politechniki Białostockiej oraz Technika, a także wyróżnienie w kategorii Biznes zdobył  Crowler Eweliny Brzozowskiej. Jej pełzak rehabilitacyjny prezentowany był już w  konkursie  w roku ubiegłym, trafił do rundy finałowej, ale nagrody nie zdobył. Wtedy dostałam się do finałowej piątki. Od tego momentu,  przez rok, rozwijałam swój projekt od powiedziałabym "komiksu", mojej wizji w głowie, do fazy prototypu, który jest obecnie objęty europejskim wzorem użytkowym. Teraz jest motywacja do dalszej pracy i nagrody finansowe, które na pewno na ten cel wykorzystam - mówi Ewelina Brzozowska. Ale nawet gdybym nie zdobyła tych nagród, to myślę, że i tak rozwijałabym projekt pełzaka, ponieważ zależy mi na pomocy niepełnosprawnym dzieciom. Na Podlasiu są wspaniali ludzie i organizacje, które wspierają młode talenty. Trzeba tylko uwierzyć w to, że coś jest możliwe, mieć pomysł i determinację, dołożyć swoją pracę… tym sposobem da się osiągnąć naprawdę wiele - dodaje twórczyni nagrodzonego pełzaka rehabilitacyjnego. Pełzak ma służyć do rehabilitacji dzieci mających problemy z chodzeniem, szczególnie z mózgowym porażeniem dziecięcym, przepukliną oponową i oponowo-rdzeniową lub dysfunkcjami motorycznymi. Atrakcyjny kształt i kolor mają zachęcić dziecko do aktywnej rehabilitacji, zainteresować i połączyć rehabilitację z zabawą.

W kategorii Wyzwanie Społeczne nagrodę główną zdobył Jan Godlewski za projekt "Wstawacza". Zaprojektował on krzesło, które pomaga osobom starszym we wstawaniu. Urządzenie zostało wyposażone w mechanizm dźwigniowy, który unosi siedzisko. Ma też dodatkowe funkcje takie jak tylne uchwyty i opcjonalne - boczne organizery. To jeden z pierwszych produktów planowanej serii: Design Trzeciego Wieku.  Projekt zdobył też wyróżnienie w kategorii "Technotalent Politechniki Białostockiej".

Krzesło zostało zaprojektowane z myślą o osobach starszych, ale może być stosowane w innych grupach społecznych, mogą z niego korzystać np. kobiety w ciąży - opisuje swój projekt Jan Godlewski. Grupa seniorów w naszym społeczeństwie rośnie dość intensywnie. Moją inspiracją byli też rodzice, którzy w ten wiek powoli wchodzą. Powstała więc naturalna myśl projektanta wzornictwa: jak ten problem rozwiązać? - dodaje autor.

W kategorii Inspiracje nagrodę jury przyznało Rafałowi Trzeszczkowskiemu (absolwent Wydziału Architektury) i Tomaszowi Białobrzewskiemu (absolwent Wydziału Mechanicznego), twórcom krzesła "Kutimo". W języku esperanto "kutimo" oznacza nawyk, przyzwyczajenie. Specjalnie zaprojektowane krzesło ma zwalczać złe nawyki i dbać o prawidłową pozycję siedzenia.

Czytaj także: Internautki zachwycone przystojnym policjantem z Bielska. "Słodki Jezu...."

W kategorii Technotalent Politechniki Białostockiej przyznano także wyróżnienie dla zespołu "Cerber Motorsport CMS-05. Studenci Wydziału Mechanicznego udowodnili, że ich praca włożona w tworzenie kolejnych pojazdów wyścigowych jest doskonałą metodą praktycznego przygotowania do zawodu i odnalezienia się na rynku pracy. Prawie 30-osobowy zespół studentów podzielony jest na 6 działów zajmujących się: projektowaniem, pozyskiwaniem sponsorów, marketingiem, wykonaniem, współpracą z przedsiębiorstwami czy  organizacją wyjazdów na zawody Formula Student. Bolidy zbudowane na Politechnice Białostockiej odnosiły sukcesy na europejskich torach wyścigowych. W 2016 roku we Włoszech Cerber zajął drugie miejsce i jako pierwszy polski zespół stanął na podium. W tym roku w klasyfikacji generalnej na Węgrzech i we Włoszech zajął szóste miejsce.

Fundacja Technotalenty od 5 lat  wyszukuje i wspiera utalentowanych uczniów, studentów, absolwentów, pracowników firm i uczelni. Tymi działaniami fundatorzy pragną ograniczać exodus uzdolnionych młodych ludzi z naszego regionu. Fundacja współpracuje z czołowymi przedsiębiorstwami, uczelniami wyższymi w regionie oraz bankami, organizacjami wspierającymi innowacje i biznes. W sumie Fundację Technotalenty tworzy ponad 30 podmiotów.