Od środy 25 marca zakazane są w Polce wszelkie zgromadzenia, spotkania, imprezy czy zebrania. Zabronione jest wychodzenie z domu bez wyraźnego powodu (praca, lekarz, sklep). W nabożeństwach religijnych nie może uczestniczyć więcej niż 5 osób, nie licząc osób duchownych. Obostrzenia dotyczą zarówno nabożeństw w kościołach jak i w cerkwi. Tak będzie przynajmniej do 11 kwietnia.
Zobacz także: Koronawirus. Twierdza Podlasie nadal się trzyma. Stwierdzono tu najmniej zakażeń
Biskupi Kościoła katolickiego zachęcają do śledzenia transmisji z nabożeństw w mediach. Wczoraj z podobnym apelem wyszedł prawosławny biskup hajnowski Paweł. Jego list opublikował portal cerkiew.pl
Polecany artykuł:
W liście czytamy m.in.:
"Drodzy Bracia i Siostry! Zwracam się z apelem o podporządkowanie się rozporządzeniom Rządu RP, służbom sanitarnym i wszelkim upoważnionym służbom naszego kraju. Obecna tragiczna sytuacja według wszelkich prognoz może się przedłużyć nawet do Święta Zmartwychwstania Pańskiego i okresu paschalnego, a to może potrwać nawet i o wiele dłużej. W związku z obowiązującymi ograniczeniami, mimo iż to zabrzmi paradoksalnie, proszę Was o pozostanie w domach i w momentach, kiedy powinno się być w świątyni na nabożeństwie, proszę o czytanie Pisma Świętego i trwa na modlitwie w domu."
Prawosławny biskup hajnowski Paweł podkreśla, że duchowni nadal będą sprawować nabożeństwa, modląc się o Boże błogosławieństwo dla całego świata. Na YouTube na kanale Dekanatu Hajnowskiego będą (w miarę możliwości) transmitowane nabożeństwa z Soboru Świętej Trójcy w Hajnówce. Z kolei katolicy Msze Święte z białostockich kościołów mogą oglądać na kanale Archidiecezji Białostockiej.
Koronawirus wywołuje chorobę o nazwie COVID-19
Choroba objawia się zazwyczaj gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni oraz zmęczeniem. Aktualnie nie ma na niego szczepionki. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci tej choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.
Zobacz: Masz grypę czy koronawirusa? Zobacz, jakie są podobieństwa i różnice
Koronawirus rozprzestrzenia się między ludźmi poprzez małe kropelki z nosa lub ust, gdy osoba z COVID-19 kaszle lub wydycha powietrze.