Imigranci forsują mur na granicy. „Pomaga im strona białoruska”. SG: Tak jest codziennie

i

Autor: Straż Graniczna Imigranci forsują mur na granicy. „Pomaga im strona białoruska”. SG: Tak jest codziennie

Niespokojnie na granicy

Imigranci forsują mur na granicy. „Pomaga im strona białoruska”. SG: Tak jest codziennie

2022-09-04 8:02

Sytuacja na granicy z Białorusią nie jest tak napięta, jak w momencie szczytu kryzysu, ale wciąż budzi obawy. Straż Graniczna przyznaje, że każdego dnia zdarzają się próby pokonania bariery na granicy polsko-białoruskiej, w tym próby jej uszkodzenia. Nielegalni imigranci, wspomagani – jak mówi SG – przez Białorusinów, podkopują się pod murem albo forsują go z drabinami!

Straż Graniczna potwierdza, że próby uszkodzenia i sforsowania muru na granicy z Białorusią zdarzają się codziennie. Pogranicznicy spodziewają się, że niestety tak będzie nadal. Jak dotąd odnotowano m.in. podkopy, a także próby pokonania zapory przy użyciu drabin, po których migranci chcą przedostać się przez przęsła.

Służby białoruskie cały czas monitorowały budowę bariery fizycznej, a teraz szukają różnych sposobów, aby ją pokonać. Cudzoziemcy mówią, że w ich nielegalnej drodze na Zachód pomaga im strona białoruska, oczywiście biorąc za to pieniądze. Służby białoruskie same przygotowują miejsca do nielegalnego przekroczenia granicy – tłumaczy w rozmowie z PAP rzeczniczka Straży Granicznej, por. Anna Michalska.

Z danych przekazanych przez Straż Graniczną wynika, że po wybudowaniu zapory fizycznej nastąpił spadek liczby prób nielegalnego przekroczenia granicy z 800 dziennie w roku 2021 do maksymalnie 80 dziennie obecnie.

Jak przekazała rzeczniczka SG, nie dochodzi już również do prób siłowego forsowania granicy przez duże pięćdziesięcioosobowe grupy. Imigranci działają w mniejszych skupiskach – po kilka osób. Nie zdarzają się także ataki na funkcjonariuszy, którzy wcześniej regularnie obrzucani byli kamieniami, petardami czy butelkami. W ostatnich tygodniach nie został poszkodowany żaden funkcjonariusz pełniący tam służbę.

Zapora na granicy z Białorusią gotowa. To największa inwestycja w historii Straży Granicznej

Łącznie, od 1 stycznie 2021 roku do 1 września 2022 roku na odcinku granicy z Białorusią dokonano 47 565 prób jej nielegalnego przekroczenia. W tym w roku 2021 było to łącznie 39 664 próby, zaś w 2022 – łącznie 7901 prób.

Straż Graniczna wskazała również na zmianę profilu nielegalnych migrantów próbujących przedostać się przez granicę. W roku ubiegłym dominowali bowiem obywatele Bliskiego Wschodu. W tym roku są to głównie obywatele państw Afryki Subsaharyjskiej.

W dalszym ciągu widoczna jest olbrzymia różnorodność, jeżeli chodzi o narodowość tych osób. Wśród nielegalnych migrantów dominują mężczyźni między 20 a 40 rokiem życia. Tylko w lipcu wśród nielegalnych migrantów usiłujących przedostać się do Polski, odnotowano obywateli około 42 państw m.in. obywateli: Iraku, Jemenu, Afganistanu, Syrii, Iranu, Indii, Libii, Turkmenistanu, Tadżykistanu, Indonezji i Maroka – wylicza Michalska.

Dodała, że obserwowana tendencja jest taka, że zdecydowana większość osób próbujących nielegalnie przekroczyć polsko-białoruską granicę, na Białoruś przyjeżdża z Rosji.

Cudzoziemcy legalnie przybywają z krajów pochodzenia do Rosji i dalej drogą lotniczą, niekiedy lądową, z Moskwy lub Petersburga kierują się do Mińska lub Brześcia oraz innych miejscowości przygranicznych – informuje rzeczniczka SG.

Sonda
Jak oceniasz pracę Straży Granicznej?