Usnarz Górny. Uchodźcy na granicy polsko-białoruskiej

i

Autor: Tomasz Matuszkiewicz/SUPER EXPRESS Usnarz Górny. Uchodźcy na granicy polsko-białoruskiej

Imigranci szturmują polską granicę. Raport Straży Granicznej za ostatnią dobę

2021-09-03 10:28

W czwartek funkcjonariusze Straży Granicznej odnotowali łącznie 130 prób nielegalnego przekraczania granicy polsko-białoruskiej, z czego 110 zostało udaremnionych - poinformowała w piątek PAP rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska. Dodała, że ostatniej doby zatrzymano 20 nielegalnych imigrantów.

Według informacji przekazanej przez rzeczniczkę SG ostatniej dobry pogranicznicy na granicy polsko-białoruskiej odnotowali łącznie 130 prób nielegalnego przekroczenia. "Zatrzymaliśmy 20 nielegalnych imigrantów: 15 obywateli Iraku i 5 obywateli Syrii" - powiedziała ppor. Anna Michalska. Przekazała przy tym, że ostatniej doby strażnicy graniczni udaremnili 110 prób przekroczenia granicy. Dzień wcześniej strażnicy graniczni zatrzymali 17 nielegalnych imigrantów: 15 obywateli Iraku, obywatela Nigerii i obywatela Kamerunu. Wtedy pogranicznicy udaremnili 93 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W całym sierpniu Straż Graniczna odnotowała 3,5 tysiąca prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski, z czego ponad 2,5 tys. prób zostało udaremnionych. Prawie 1000 cudzoziemców zostało zatrzymanych. Straż Graniczna podkreśla, że rok temu w sierpniu nie było żadnej próby przekroczenia tej granicy.

Zobacz także: Straż Graniczna podsumowała sierpień na granicy polsko-białoruskiej. Alarmujące dane

Usnarz Górny (woj. podlaskie). Ostatnie godziny przed wprowadzeniem stanu wyjątkowego na polsko-białoruskim pograniczu

Rzecznik Straży Granicznej w rozmowie z PAP poinformowała również, że nieopodal Usnarza Górnego (Podlaskie), po białoruskiej stronie granicy z Polską cały czas koczuje grupa cudzoziemców. "Te osoby regularnie dostają posiłki oraz papierosy" - podała Michalska. "Oprócz tego, że koncentrujemy się na ochronie granicy państwowej to wszystkie nasze patrole mają za zadanie weryfikowanie, czy osoby, które są w strefie włączonej w stan wyjątkowy, mogą tam przebywać" - przekazała, dodając, że funkcjonariusze straży granicznej będą uczestniczyli i w posterunkach mobilnych i posterunkach stałych.

Sonda
Czy popierasz wprowadzenie stanu wyjątkowego w woj. podlaskim i woj. lubelskim?

W części woj. podlaskiego i woj. lubelskiego, w przygranicznym pasie z Białorusią, obowiązuje stan wyjątkowy. Pas obejmuje 183 miejscowości (115 w woj. podlaskim i 68 w woj. lubelskim). O wprowadzenie stanu wyjątkowego okres 30 dni wnioskował rząd w związku z sytuacją na granicy z Białorusią. W Usnarzu Górnym od trzech tygodni koczuje grupa imigrantów, która chce dostać się do Polski. Zdaniem rządu, te i inne osoby są przywożone na granicę przez służby białoruskiego reżimu, a akcja ma charakter "wojny hybrydowej". Czytaj też: Stan wyjątkowy w Polsce. Co się dzieje przy granicy?! Nerwowa sytuacja