Straż Graniczna podsumowała sierpień na granicy polsko-białoruskiej

i

Autor: Tomasz Matuszkiewicz Straż Graniczna podsumowała sierpień na granicy polsko-białoruskiej

Straż Graniczna podsumowała sierpień na granicy polsko-białoruskiej. Alarmujące dane

2021-09-01 13:42

W sierpniu odnotowano 3,5 tysiąca prób przekroczenia granicy polsko-białoruskiej – poinformowała Straż Graniczna. Dodała, że rok temu w analogicznym okresie czasu nie było żadnej próby przekroczenia tej granicy. Tymczasem na części woj. podlaskiego i woj. lubelskiego już wkrótce może obowiązywać stan wyjątkowy.

- W ostatni dzień sierpnia na granicy polsko-białoruskiej zatrzymano 22 nielegalnych imigrantów - 11 obywateli Iraku, 10 obywateli Syrii i obywateli Somalii – podała w środę na Twitterze Straż Graniczna. Straż Graniczna poinformowała również, że we wtorek powstrzymano 93 próbom nielegalnego przedostania się na terytorium Polski. "To wyjątkowo intensywny czas służby dla funkcjonariuszy Straży Granicznej" – zaznaczyła Straż Graniczna. Według opublikowanych danych w sierpniu pogranicznicy odnotowali 3,5 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. - Ponad 2,5 tys. prób zostało udaremnionych przez strażników granicznych. Zatrzymaliśmy prawie 1000 nielegalnych imigrantów – zaznaczyła Straż Graniczna.

Wojskowy obóz w pobliżu granicy z Białorusią

Premier Mateusz Morawiecki poinformował we wtorek po posiedzeniu rządu, że Rada Ministrów postanowiła wystąpić do prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego na okres 30 dni w przygranicznym pasie, czyli w części województwa podlaskiego i lubelskiego. "Decyzja o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w rejonie przygranicznym z Białorusią jest przeze mnie poważnie rozważana" - oświadczył we wtorek Andrzej Duda. Na liście miejscowości znalazło się wiele wsi i miast, wśród nich także przygraniczny Usnarz Górny, nieopodal którego od trzech tygodni, po stronie białoruskiej przebywa grupa migrantów. Liczy ona według polskiej Straży Granicznej od 24 do 30 osób. Czytaj też: Rolnik z Usnarza Górnego: Przyjechali tu z Warszawy i zrobili nam śmietnik

Sonda
Czy popierasz wprowadzenie stanu wyjątkowego w woj. podlaskim i woj. lubelskim?