Jak sprawdzić punkty karne przez internet? Gdzie można to zrobić? [PORADNIK]

i

Autor: fot. EskaINFO.pl Jak sprawdzić punkty karne przez internet? Gdzie można to zrobić? [PORADNIK]

Jak sprawdzić punkty karne przez internet? Gdzie można to zrobić? [PORADNIK]

2017-04-24 11:29

Sprawdzanie punktów karnych przez internet? Od poniedziałku (24.04) kierowcy mają taką możliwość.

Jak było do tej pory?

Procedura sprawdzania liczby posiadanych punktów karnych wymagała od kierowcy udania się na komisariat policji. Trzeba było zabrać za sobą dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport). Uzyskanie takiej informacji od policjanta było bezpłatne.

Mandaty karne 2017. Gdzie płacić? Na pewno nie u wojewody


Jeśli chcieliśmy dostać pisemne zaświadczenie, musieliśmy za nie zapłacić - 17 zł. Przed wizytą na policji pieniądze należało wpłacić na konto urzędu gminy, gdzie znajduje się komisariat. Potem wystarczyło tylko pokazać policjantowi dowód przelewu, aby móc uzyskać pisemne zaświadczenie o liczbie punktów karnych (lub ich braku).

Sprawdzenie punktów karnych przez internet

Od poniedziałku (24.04) nie trzeba iść na komisariat, aby uzyskać informacje o punktach karnych. Na stronie obywatel.gov.pl dostępna jest specjalna zakładka, dzięki której liczbę punktów sprawdzimy online. Do uzyskania informacji konieczne jest posiadanie profilu zaufanego ePUAP (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej). O tym jak utworzyć taki profil można dowiedzieć się tutaj.

Po ilu punktach karnych można stracić prawo jazdy?

Warto pamiętać, że kontrolowanie liczby posiadanych punktów karnych jest ważne - jeżeli w ciągu 12 miesięcy kierowca dostanie na swoje konto 24 punkty lub więcej, traci prawo jazdy. 

>>> Majówka 2017 w Białymstoku. Miasto szykuje się na przyjazd turystów