Wyjątkowa mapa doczekałą się wersji cyfrowej

i

Autor: DariuszSankowski/cc0/pixabay Wyjątkowa mapa doczekałą się wersji cyfrowej

Jak wyglądało Królestwo Polski w XIX w.? Naukowcy z Biblioteki Uniwersyteckiej w Białymstoku stworzyli cyfrową wersję jednej z najcenniejszych map w Polsce

2017-12-28 12:35

„Topograficzna Karta Królestwa Polskiego” ukazuje terytorium Królestwa Polskiego w granicach ustalonych na kongresie wiedeńskim w 1815 r. Biblioteka Uniwersytecka im. Jerzego Giedroycia stworzyła właśnie cyfrową wersję tej cennej mapy.  

Jedno z najważniejszych osiągnięć polskiej kartografii XIX wieku jest już dostępne online. „Topograficzna Karta Królestwa Polskiego” została wydana drukiem w 1843 r. Było to wspólne dzieło polskich oficerów Sztabu Kwatermistrzostwa Generalnego i Rosjan. Po jej wydaniu przez lata mapa była zastrzeżona do użytku wojsk rosyjskich. Dopiero w 1857 r. dopuszczono ją do sprzedaży w księgarni przy Sztabie Generalnym w Petersburgu.

Egzemplarz dostępny w Bibliotece Uniwersyteckiej to jeden z nielicznych zachowanych do dziś wydań z 1863 r., stąd jego wyjątkowa wartość historyczna. Mapa składa się z 59 arkuszy i dodatkowego skorowidza. Każdy arkusz ma formę zadrukowanej miedziorytowym rysunkiem tekturowej karty podklejonej na płótnie. Na mapie znajdziemy takie elementy, jak: rzeźba terenu, sieć wodna, bagna i lasy, a także rozbudowaną legendę elementów sytuacyjnych złożonych z 54 podstawowych znaków topograficznych.

>>>Skończyła ci się ważność dowodu? Za nieaktualny dokument możesz dostać nawet 5 tys. złotych

Mapa w Bibliotece Uniwersyteckiej przechowywana była w oryginalnym drewnianym pudle i wymagała konserwacji. Jej wygląd wskazywał na zalanie i możliwą infekcję mikrobiologiczną. Konserwacja mapy trwała blisko pół roku i obejmowała również renowację skrzyni. Po zakończeniu konserwacji mapę zdigitalizowano w Archiwum Państwowym w Białymstoku. Koszt renowacji i digitalizacji wyniósł 112 800,00 zł, w tym 110 800 zł pochodziło z dotacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Mapę w wersji cyfrowej, a także szczegółowe informacje o jej powstaniu i renowacji znajdziecie tutaj

Czytaj także: Miejski Sylwester w Białymstoku bez fajerwerków. Policja ostrzega przed ich używaniem. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?