Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą? [PORADNIK]

i

Autor: pixabay.com/markusspiske/CC0 Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą? [PORADNIK]

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą? [PORADNIK]

2017-04-03 14:42

Na podwórku robi się co raz cieplej. To dobry moment żeby wybrać się na pierwszą przejażdżkę rowerową. Niestety, wraz z rozpoczęciem sezonu łatwiej również o kradzież jednośladów - ostrzega podlaska policja. Co robić, aby jej uniknąć? Mamy dla was kilka rad w tekście poniżej.     

Do kradzieży rowerów najczęściej dochodzi pod sklepami, na klatkach schodowych lub w innych łatwo dostępnych miejscach. Zazwyczaj są to rabunki przypadkowe, gdzie złodzieje wykorzystują okazję pozostawienia roweru na tzw. „chwilę” bez żadnych zabezpieczeń i dozoru. 

Jak zatem uchronić się przed kradzieżą? Radzą podlascy policjanci:

- Nie powinniśmy, choćby na chwilę, zostawiać niezabezpieczonego roweru w miejscach ogólnodostępnych. Stosując np. łańcuchy, zamki, kabłąki, można w znacznym stopniu utrudnić kradzież jednośladu. Wszystkie te urządzenia znajdziemy w każdym sklepie rowerowym, a nawet galerii handlowej. Zabezpieczenia zniechęcają także do rabunku tzw. „okazjonalnych złodziei”. 

- Warto zwrócić uwagę, czy w miejscu, gdzie chcemy zostawić rower jest monitoring. Kamery najczęściej znajdują się w pobliżu banków, bankomatów, domów handlowych i ważniejszych instytucji. Urządzenia te skutecznie odstraszają złodziei, a w przypadku kradzieży nagranie zdarzenia, może pomóc w odnalezieniu roweru i ustaleniu sprawcy.

- Z pozostawianego roweru powinniśmy zdjąć drobne elementy, które mogą kusić złodziei np. liczniki, lampki bateryjne, a nawet siodełko. Rabuś ich nie ukradnie, a rower bez siodełka jest mniej atrakcyjny i trudniej na nim uciec.

Pamiętajmy również, że zdjęcia roweru, a także jego oznakowanie znacznie ułatwiają jego identyfikację w przypadku kradzieży.

>>> TK Maxx w Białymstoku.To już pewne! Wiemy, gdzie powstanie