Miasto 7 listopada ogłosiło przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej zagospodarowania terenu dawnego cmentarza ewangelickiego. Od strony ul. Rynek Sienny powstanie zielona pierzeja w postaci drzew lub krzewów w pojemnikach, niskich roślin czy też pnączy. Główne ścieżki będą ułożone na planie krzyża, a w miejscu przecięcia jego ramion umieszczony zostanie betonowy blok, wewnątrz którego znajdą się rzeźby-instalacje upamiętniające miejsca pochówku. Pod instalacją znajdzie się krypta, w której mają spocząć szczątki po ekshumacji kilku pochówków.
>>>Te miejsca na Podlasiu są "naj"! Poznajcie ciekawostki o naszym regionie! [TOP 6]
– Dobrze, że w końcu uda się upamiętnić społeczność ewangelicką, która przez dziesiątki lat współtworzyła historię naszego miasta – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Ze względu na szczególny charakter tego miejsca, będącego niegdyś nekropolią, wszystkie prace odbywają się za wiedzą i akceptacją proboszcza-administratora parafii ewangelicko-augsburskiej w Białymstoku.
Koncepcja zagospodarowania Rynku Siennego, której autorem jest Jarosław Perszko, powstała po konsultacjach z mieszkańcami, historykami oraz archeologami. Zadaniem wykonawcy tego zadania będzie również wykonanie badań geotechnicznych i georadarowych, jeśli okażą się konieczne. Trzeba będzie także uzyskać konieczne pozwolenia – przede wszystkim zgodę proboszcza parafii ewangelicko-augsburskiej na przeprowadzenie prac ekshumacyjnych. Dokumentacja projektowa ma być gotowa do końca marca 2018 r., a uzyskanie pozwolenia na budowę ma nastąpić do końca maja 2018 roku. Czas na składanie ofert mija 17 listopada.