Kobieta pracująca w PRL. Od 8 marca wystawa plenerowa na Rynku Kościuszki

i

Autor: mat. promocyjne/Muzeum Podlaskie w Białymstoku Kobieta pracująca w PRL. Od 8 marca wystawa plenerowa na Rynku Kościuszki

Kobieta pracująca w PRL. Od 8 marca wystawa plenerowa na Rynku Kościuszki

2019-03-06 9:08

Wystawa plenerowa przygotowana ze zbiorów Muzeum Historycznego prezentowana będzie na Rynku Kościuszki (przy fontannie) od  8 marca do 2 maja 2019 r.

Ekspozycja poświęcona jest pracy kobiet w okresie PRL. W trudnych czasach powojennych kobiety podejmowały się wielu nowych zadań, również zawodowych. Często to na ich barki spadał trud zapewnienia środków finansowych na utrzymanie nie tylko siebie, ale i rodziny. Decydowały o tym różne czynniki – trudna sytuacja demograficzna kraju, spowodowana stratami poniesionymi w wyniku działań wojennych i, w związku z tym, dotkliwie odczuwalny brak rąk do pracy.

Zobacz także: Białystok na świetnych grafikach Sławomira Gawryluka. Olbrzymy na Rynku Kościuszki, nożyce przecinające asfalt, kanał w centrum miasta [ZDJĘCIA]

Także plany odbudowy kraju i jego intensywnej industrializacji powodowały wzrost zapotrzebowania na siłę roboczą. Praca zawodowa kobiet zaczęła być normą. Zaczęły pracować w różnych zawodach, także tych wcześniej przypisywanych tylko mężczyznom, gdzie wykonywały nieraz bardzo ciężkie fizycznie zadania.

Zobacz także: W tych zawodach znajdziesz pracę w Białymstoku [ZDJĘCIA]

Autorka wystawy – Izabela Romaniuk z Muzeum Historycznego w Białymstoku, by pokazać kobietę pracującą z czasów PRL-u sięgnęła do bogatego archiwum fotograficznego i wykorzystała sceny uchwycone w kadrze przez Zdzisława Zarembę i Józefa Rybińskiego - dwóch fotoreporterów Gazety Białostockiej i Gazety Współczesnej.