Kolęda w Białymstoku. Archidiecezja Białostocka wydała WAŻNY komunikat dla wiernych

i

Autor: jch Kolęda w Białymstoku. Archidiecezja Białostocka wydała WAŻNY komunikat dla wiernych

Kolęda w Białymstoku. Archidiecezja Białostocka wydała WAŻNY komunikat dla wiernych

2020-12-15 9:48

Kolęda 2020/2021 w Białymstoku. Kolęda to tradycyjna wizyta duszpasterska podczas której księża w całej Polsce odwiedzają domy i mieszkania swoich parafian. W tym roku w wielu archidiecezjach w Polsce odwołano kolędę. Niedawno taką decyzję podjęła też Archidiecezja Białostocka.

Kolęda odbywa się po Bożym Narodzeniu. W zależności od parafii może to być np. przełom grudnia i stycznia. Tak było, gdy na świecie nie szalała pandemia koronawirusa. Z powodu COVID-19 wprowadzono mnóstwo obostrzeń.

Czytaj też: Życzenia na święta Bożego Narodzenia. Piękne, tradycyjne, religijne

- Obecny czas zmagań z epidemią koronawirusa zmusza nas do odpowiedzialnego podejścia wobec tej praktyki religijnej - poinformował ks. dr Andrzej Dębski, rzecznik prasowy Archidiecezji Białostockiej. - W naszych domach jest wiele osób starszych i schorowanych, które lękają się o swoje zdrowie. Duże ryzyko ich zakażenia każe podchodzić do kolędy z ostrożnością, stąd Arcybiskup Metropolita Białostocki podjął decyzję o odwołaniu tegorocznej wizyty duszpasterskiej w dotychczasowej formie.

Co zamiast kolędy? Księża proboszczowie w okresie Bożego Narodzenia zaproszą wiernych na uroczystą Mszę św. wieczorną z homilią. Na zakończenie kapłan odmówi modlitwę błogosławieństwa kolędowego nad ludźmi, szczególnie polecając osoby starsze, cierpiące i chore i tych wszystkich którzy pozostali w domach.

- Poświęci też wodę, którą wierni powinni przynieść do kościoła we własnych naczyniach i zachęci, aby po powrocie do domu w gronie rodzinnym odmówić modlitwę i pokropić mieszkanie wodą święconą - dodaje ks. Dębski.

Czytaj też: W tym domu ZGINĘŁY 4 osoby. Koszmar w Białymstoku. Zobacz, co się wydarzyło w 2020 roku w woj. podlaskim [ZDJĘCIA]

Obecnie w kościołach wierni muszą obowiązkowo zakrywać usta i nos. Do 27 grudnia w kościołach obowiązuje limit osób - max. 1 osoba na 15 m2, przy przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m. Jeżeli wydarzenie odbywa się na zewnątrz należy zachować dystans 1,5 m i zakryć usta i nos.

Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce na swiecsie.se.pl

ZOBACZ: Najtragiczniejsze wydarzenia w 2020 roku w woj. podlaskim

Atak zimy w Białymstoku