Białystok. Zakaz odwiedzin w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym

i

Autor: Paweł Jakubowski Władze Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku w środę 4 marca wprowadziły całkowity zakaz odwiedzin pacjentów.

Koronawirus w Polsce. Jak wygląda sytuacja w Białymstoku? W USK i "Śniadecji" zakaz odwiedzin

2020-03-04 14:24

W Polsce potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem. Taką informację przekazał rano Minister Zdrowia Łukasz Szumowski. Chodzi o mężczyznę z województwa lubuskiego. Przebywa w szpitalu w Zielonej Górze. W woj. podlaskim pod nadzorem epidemiologicznym znajduje się blisko 100 osób. W dwóch szpitalach obowiązuje zakaz odwiedzin.

Osoby objęte nadzorem epidemiologicznym muszą mierzyć sobie temperaturę i być w stałym kontakcie z sanepidem. Pisaliśmy o tym tutaj: Białystok. Mężczyzna wrócił z północnych Włoch. Znajduje się pod nadzorem epidemiologicznym. Pod koniec lutego został powołany specjalny zespół do spraw monitorowania sytuacji epidemiologicznej dotyczącej koronawirusa na terenie Białegostoku.

Czytaj też: Koronawirus w Polsce? Ostrzeżenie alarmowe z Regionalnego Systemu Ostrzegania. Dotyczy wszystkich województw

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma na niego szczepionki.

Osiem szpitali w regionie znajduje się w stanie podwyższonej gotowości. W Białymstoku to Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku i Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny. W tym pierwszym szpitalu od 4 marca obowiązuje całkowity zakaz odwiedzin pacjentów. Przed szpitalem pojawią się kontenery, w których będzie przeprowadzana będzie wstępna kwalifikacja chorych. Zakaz odwiedzin obowiązuje też w Szpitalu Wojewódzkim w Białymstoku. "By chronić pacjentów wprowadziliśmy zakaz odwiedzin do odwołania" - przekazała "Kurierowi Porannemu" rzeczniczka szpitala.

Ograniczenia, jeśli chodzi o odwiedziny pacjentów, obowiązują w Białostockim Centrum Onkologii i szpitalu MSWiA.

W białostockich przedszkolach i szkołach zajęcia odbywają się normalnie. Na stronach internetowych m.in. I, IV i XIV Liceum Ogólnokształcącego pojawiły się zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczące profilaktyki zdrowotnej w związku z pojawiającymi się za granicą przypadkami zachorowań na koronawirusa.

- Nie mam informacji, by z powodu koronawirusa zajęcia w przedszkolach były zakłócone - przekazała nam Małgorzata Palanis, rzecznik Podlaskiego Kuratora Oświaty.

Pacjent z koronawirusem sam zgłosił się do lekarza. Mówi minister zdrowia Łukasz Szumowski:

W białostockich aptekach już od dawna nie ma masek ochronny, a z półek w supermarketach znikają mydła w płynie. Widać też większe niż zazwyczaj zapotrzebowanie na kaszę, makaron i wodę.

- Nie ma i nie będzie - usłyszeliśmy w jednej z aptek w Białymstoku, gdy zapytaliśmy o maseczki ochronne. W innej otrzymaliśmy odpowiedź: - Są zamówione, czekamy aż przyjdą, ale nie wiemy kiedy to będzie.

Na całym świecie stwierdzono około 93 tys. przypadków zakażenia koronawirusem. Nie żyje 3 tys. 198 osób. W Europie siedliskiem choroby są północne Włochy. Tam stwierdzono 2 500 przypadków zakażenia koronawirusem. 79 osób nie żyje.

Czytaj też: Koronawirus we Włoszech. Białostoczanka żyje w miasteczku objętym kwarantanną. "Strach i napięcie rozładowujemy humorem"

Koronawirus rozprzestrzenia się między ludźmi poprzez małe kropelki z nosa lub ust, gdy osoba z COVID-19 kaszle lub wydycha powietrze. Ministerstwo Zdrowia informuje, że "najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe."

Największe epidemie w historii świata. Sprawdź swoją wiedzę z historii!

Pytanie 1 z 10
W powieści H. Sienkiewicza "W pustyni i w puszczy" Nel zachorowała na febrę, czyli inaczej mówiąc
Koronawirus. Dzieci uczą jak myć ręce