Koronawirus w Polsce. Śluby w Urzędzie Stanu Cywilnego. Tylko para młoda i świadkowie

i

Autor: Pixabay Koronawirus w Polsce. Śluby w Urzędzie Stanu Cywilnego. Tylko para młoda i świadkowie

Koronawirus w Polsce. Śluby w Urzędzie Stanu Cywilnego. Tylko para młoda i świadkowie

2020-03-16 13:55

Koronawirus w Polsce. W Białymstoku, gdzie nie wykryto do tej pory COVID-19, obowiązują środki ostrożności. W uroczystości organizowanej w Urzędzie Stanu Cywilnego, oprócz pary młodej, mogą uczestniczyć tylko świadkowie.

W związku z epidemią koronawirusa, w całej Polsce panuje wyjątkowa sytuacja. Zamknięto żłobki, przedszkola, szkoły i uczelnie. Nie działają kina, teatry i inne obiekty kultury. W galeriach handlowych są otwarte tylko sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie. W Białymstoku zamknięto też urzędy. 

Czytaj też: Białystok. Siedział przy dworcu PKS. Krew na szyi i na rękach

Wiele przyszłych małżeństw zastanawia się, co ze ślubami cywilnymi. Uroczystości już zaplanowane odbędą się planowo, ale jak przekazał nam Janusz Warelis, zastępca kierownika USC w Białymstoku, sytuacja jest dynamiczna.

- Tym niemniej apelujemy do zainteresowanych osób o rozważenie możliwości przesunięcia ich na inny termin - napisał nam Janusz Warelis.

Czytaj też: Koronawirus. "Jak PRZETRWAĆ epidemię?" [WIELKI PORADNIK do kupienia już 16 MARCA]

Aby zmniejszyć ryzyko ewentualnego zarażenia się koronawirusem, wprowadzono ograniczenie dotyczące liczby osób, które mogą uczestniczyć w uroczystości. Na ślubie może być jedynie para młoda oraz świadkowie.

Według najnowszych danych (godz. 11, 16 marca) w woj. podlaskim jest 11 osób hospitalizowanych. 76 osób znajduje się pod kwarantanną. 426 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym. Muszą samodzielnie mierzyć sobie temperaturę i być w stałym kontakcie z sanepidem.

Koronawirus wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się zazwyczaj gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni oraz zmęczeniem. Aktualnie nie ma na niego szczepionki. Koronawirus rozprzestrzenia się między ludźmi poprzez małe kropelki z nosa lub ust, gdy osoba z COVID-19 kaszle lub wydycha powietrze.

Czytaj także: Ministerstwo Zdrowia zachęca do porad lekarskich przez telefon

Ministerstwo Zdrowia informuje, że "najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe."

Tak wygląda powrót Polaków z zagranicy. Procedury na granicach