Kredyt na mieszkanie przez internet! Banki ograniczają wydatki przez pandemię

2020-08-06 13:49 Karolina Januszek
kredyt hipoteczny
Autor: Gettyimages

Pandemia koronawirusa i będący jej bezpośrednim skutkiem kryzys ekonomiczny dotknęły polski sektor bankowy. Obniżki stóp procentowych, wakacje kredytowe, a przede wszystkim gorsza sytuacja finansowa Polaków miały wpływ na podejście banków do segmentu kredytów. Również sytuacja epidemiczna sprawiła, że spółki coraz częściej stawiają na narzędzia online, niedługo może się okazać, że aby uzyskać kredyt hipoteczny nie będzie konieczna wizyta w placówce.

Kredyt hipoteczny bez wychodzenia z domu? Brzmi jak marzenie. Banki już od dłuższego czasu oferują kredyty gotówkowe zawierane przez internet. Jednak są one udzielane na o wiele mniejsze kwoty i z krótszymi terminami spłaty niż ma to miejsce w przypadku kredytów hipotecznych. To się może jednak zmienić.

Zobacz także: Ile może kosztować szczepionka na koronawirusa?

Jak podaje „Rzeczpospolita” automatyzacja i cyfryzacja procesów związanych z przyznawaniem kredytów hipotecznych byłaby korzystna zarówno dla banków jak i kredytobiorców. Jedni oszczędzaliby wydatki, drudzy czas. Pandemia COVID-19 znacząco przyspieszyła ten proces, już teraz większość banków oferuje zdalne składanie wniosków o kredyt hipoteczny. Dokumenty wysyłane są drogą elektroniczną, jednak nadal potrzebna jest wizyta w oddziale w celu podpisania umowy. „Rzeczpospolita” pisze, że banki myślą jednak o kolejnych krokach cyfryzacji tych procesów. Marcin Grabiszewski, dyrektor biura rozwoju bankowości hipotecznej w BNP Paribas przyznał się na łamach dziennika, że prowadzone są prace nad wprowadzeniem możliwości zawierania umów na kredyty mieszkaniowe z wykorzystaniem podpisu elektronicznego.

Sprawdź również: Darmowe szczepienia przeciw grypie? Będzie wniosek

Pełna automatyzacja przyznawania kredytów hipotecznych może jednak nie być taka prosta. Na przeszkodzie stoją bowiem przepisy prawne. Chodzi między innymi o możliwość podpisywania elektronicznych aktów notarialnych czy dostęp banków do systemów obsługujących księgi wieczyste.

Tajemniczy pojazd w metrze

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.