Polska flaga

i

Autor: robertbaz / Pixabay.com Święto Flagi wypada 2 maja. Czy to dzień wolny od pracy?

Kto ma wolne 2 maja? W Święto Flagi nie wszyscy muszą przyjść do pracy. Co z odbiorem dnia wolnego za 1 maja?

2022-05-02 8:12

2 maja 2022 obchodzimy Święto Flagi, a dokładniej Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to święto państwowe, wiele osób zastanawia się więc, czy jest to także dzień wolny od pracy. Okazuje się, że niektórzy pracownicy tego dnia mają wolne. Czy ma to związek z odbiorem dnia wolnego za 1 maja? Wyjaśniamy wszystkie szczegóły związane z dniami wolnymi od pracy i 2 maja 2022.

Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy i szkoły?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta i nie spodoba się wielu osobom, które marzyły o długiej majówce 2022. Niestety, 2 maja 2022 nie jest dniem wolnym od pracy. Święto Flagi, które obchodzimy tego dnia, nie zostało wymienione wśród dni wolnych w ustawie z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy. Oznacza to, że 2 maja pracownicy powinni stawić się normalnie w pracy. Wyjątek stanowią uczniowie i nauczyciele, ponieważ 2 dnia jest dniem wolnym od szkoły, a konkretnie od zajęć dydaktycznych. Nauczyciele pozostają jednak do dyspozycji dyrektora szkoły i może się zdarzyć, że będą musieli przyjść do pracy. Także niektórzy przedsiębiorcy, szczególnie ci prowadzący jednoosobową działalność lub niewielką firmę, zamkną swoje biznesy 2 maja i dadzą pracownikom wolne. Nieczynne mogą być na przykład niektóre salony kosmetyczne, warsztaty samochodowe, czy serwisy rowerowe. Wszystko zależy od decyzji właścicieli. Niektóre firmy i instytucje mogą być czynne krócej niż zazwyczaj. Dlatego przed wybraniem się do punktu usługowego lub instytucji 2 maja 2022 warto sprawdzić godziny otwarcia.

Odbiór dnia wolnego za 1 maja 2022

Co z odbiorem dnia wolnego za 1 maja, Święto Pracy? - zastanawiają się też niektórzy pracownicy. Nie mamy dla nich dobrych informacji. Owszem, jeśli dzień ustawowo wolny od pracy wypada w weekend, polskie prawo przewiduje wyznaczenie pracownikowi innego dnia wolnego. Przepisy kodeksu pracy mówią jednak tylko o sytuacji, gdy dzień wolny od pracy wypada w sobotę. 1 maja 2022 przypada w niedzielę, oznacza to, że pracownikom nie przysługuje dodatkowy dzień wolny i nie można go odebrać 2 maja.

Sonda
Czy 2 maja powinien być dniem wolnym od pracy?