Lord Kruszwil na Podlasiu. "To jest tak zwany trzeci świat". SKANDAL! Zapłacił za to Urząd Marszałkowski [WIDEO]

2020-01-10 12:20 Jacek Chlewicki
Lord Kruszwil na Podlasiu. To jest tak zwany trzeci świat. SKANDAL! Zapłacił za to Urząd Marszałkowski [WIDEO]
Autor: YouTube/Usunięte Filmy Kruszwila Lord Kruszwil na Podlasiu. "To jest tak zwany trzeci świat". SKANDAL! Zapłacił za to Urząd Marszałkowski [WIDEO]

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego zapłacił 50 tys. złotych za produkcję filmu, w który popularny youtuber Lord Kruszwil "reklamuje" województwo podlaskie. Internauci są oburzeni, że publiczne pieniądze zostały przeznaczone na patopromocję. Urząd Marszałkowski wydał oświadczenie: "Urząd nie zleca bezpośrednio youtuberom jakichkolwiek materiałów."

Lord Kruszwil to jeden z najpopularniejszych polskich youtuberów. Jego kanał na YouTube subskrybuje ponad milion widzów. Lord Kruszwil ostatnio zasłynął walką w Fame MMA. Patrostreamer w zeszłym roku odwiedził z kamerą województwo podlaskie. Trwający ponad 20 minut filmik pojawił się w internecie kilka miesięcy temu, ale szybko zniknął z sieci. Teraz portal www.waszaturystyka.pl ujawnił, że Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego na kampanie promocyjną z udziałem Lorda Kruszwila wydał 50 tysięcy złotych. Czy o taką promocję chodziło Urzędowi Marszałkowskiemu? Białostoczanie i Podlasianie są oburzeni.

Czytaj także: MOCNY wpis blogerki z Białegostoku. "Marzycie o takiej sylwetce" [ZDJĘCIA]

Filmik zaczyna się od słów: "Siema, jestem Marek to będzie dosyć szybki odcinek." Wówczas kamerzysta robi zbliżenie na krocze Lorda Kruszwila. Youtuber reaguje pytaniem: "Co ty gejem jesteś czy co?" Operator kamery odpowiada: "Nie, po prostu pokazuję ludziom jakiego masz małego". Później na nagraniu pojawiają się pierwsze przekleństwa. Dowiadujemy się, że "Podlasie to jest tak zwany trzeci świat i nie mogę mówić o tym w chacie za kilka milionów".

Czytaj także: Kim z zawodu jest Magda Narożna? Nie zgadniesz!

W tej chwili filmik jest dostępny na kanale Usunięte Filmy Kruszwila. Lord Kruszwil pojawił się z Kamerzystą w powiecie hajnowskim oraz w Białymstoku. W między czasie bohater nagrania pokazuje kolejne memy na temat Podlasia i Białegostoku, które próbuje skonfrontować z rzeczywistością. W stolicy Podlasia odwiedził jeden z hoteli w centrum miasta. "Muszę sprawdzić czy materac nie jest obszczany". Lord Kruszwil widział kampus Uniwersytetu w Białymstoku oraz zwiedzał turystyczną wizytówkę Białegostoku, czyli Pałac Branickich.

- Miało być Hollywood do cholery, mieli być bezdomni, menele, kamerzyści, a co jest? Pałac do cholery. Jak ja chce pałac to idę do siebie na chatę, a jak ja chcę slumsy to chciałem tutaj przyjechać i mieć te slamsy.

Lord Kruszwil był zachwycony ogrodem Branickich.

- Ile to kosztuje? Da się to kupić?

Youtuber pod koniec filmu powiedział, dlaczego odwiedził Podlasie.

- Bo chciałem zwiedzić Podlasie, bo chciałem zobaczyć te wszystkie dziury, tych wszystkich meneli, ale jak widać du** z tego wszystkiego wyszła - powiedział Lord Kruszwil.

Internauci są oburzeni, że na taką produkcję wydano 50 tys. złotych z publicznych pieniędzy.

- Próbowałem obejrzeć te patotreści, ale wymiękłem w 6tej minucie jak ta gówniarzeria zaczęła wygadywać jakieś bzdury o przekreślonym krzyżu. I pomyśleć że na takie "coś" poszło 50 000 zł publicznych pieniędzy... - napisał Radosław. z kolei ktoś inny napisał: "Nie wiem o co wam chodzi zupełnie. To jest konsekwentnie prowadzony marketing i wpisuje się idealnie po Zenku w operze."

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego wydał komunikat w tej sprawie.

Za nadzór nad realizacją materiału przygotowanego przez youtubera odpowiadał Departament Współpracy z Zagranicą i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, a konkretnie ówczesny (wieloletni) wicedyrektor Michał Podbielski, który był jednocześnie prezesem zarządu Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Pan Podbielski od 6 czerwca 2019 roku przestał być zastępcą dyrektora departamentu i został z nim rozwiązany stosunek pracy. Nie pełni też funkcji prezesa PROT. Rzeczony departament w momencie zawarcia umowy z wykonawcą nie był nadzorowany przez Marszałka Województwa Podlaskiego Artura Kosickiego. Między innymi w związku z zaistniałą sytuacją dokonano zmian organizacyjnych, wskutek których departament ten przeszedł pod osobisty nadzór marszałka Kosickiego.
 
Nawiązana w maju ubiegłego roku pilotażowa współpraca z jednym z popularnych youtuberów nie przyniosła oczekiwanych efektów promocyjnych, dlatego projekt ten nie będzie kontynuowany. Pragnę podkreślić, że urząd nie zleca bezpośrednio youtuberom jakichkolwiek materiałów, jedynie za pośrednictwem firmy reklamowej zleca usługi reklamowe w postaci lokowania województwa podlaskiego na kanałach prowadzonych przez youtuberów. Tak też się stało w przypadku współpracy z firmą Polsat Media. Efekty tej współpracy akceptował bezpośrednio pan Podbielski.

Smaczna-Jórczykowska podkreśla, że "biuro prawne Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego analizuje możliwość podjęcia dalszych kroków prawnych w tej sprawie."

Czy o taką promocję Białegostoku i regionu chodziło? Jakie macie zdanie na ten temat? Wypowiedzcie się w naszej sondzie. Czekamy też na Wasze komentarze na Facebooku. Niedawno pisaliśmy o tym, z czym w Polsce kojarzą Białystok. Zapytani przez nas mieszkańcy polskich miast kojarzą Białystok m.in. z zimnem, Rosją, Kononowiczem i disco polo.

W sumie na temat Białegostoku padło 176 skojarzeń, z których stworzyliśmy dziesięć kategorii. Pierwszym skojarzeniem, które najczęściej powtarzało się w odpowiedziach to "Wschód". Ludzie z Polski kojarzą Białystok z prowincją, Polską B, miastem leżącym daleko na Wschodzie. W tej kategorii zmieściły się jeszcze takie skojarzenia jak: zimno, daleko, Rosja, niedźwiedzie. Ktoś nawet napisał: "chatki pokryte strzechą, ale takie ładne, zadbane".