Ktoś zwrócił uwagę, że w Białymstoku są bardziej pogodni ludzie niż w Warszawie. Podobno w stolicy Podlasia ludzie częściej spacerują niż jeżdżą komunikacją miejską. Padło też skojarzenie: afera z logo. Chodzi oczywiście o aferę z logiem Wschodzącego Białegostoku, które przypomina logo jednej z amerykańskich organizacji LGBT. Ktoś inny dodał, że Białystok i region kojarzą mu się z tym, co zobaczył w filmie U Pana Boga za piecem.
Chatki pokryte strzechą
W sumie na temat Białegostoku padło 176 skojarzeń, z których stworzyliśmy dziesięć kategorii. Pierwszym skojarzeniem, które najczęściej powtarzało się w odpowiedziach to "Wschód". Ludzie z Polski kojarzą Białystok z prowincją, Polską B, miastem leżącym daleko na Wschodzie. W tej kategorii zmieściły się jeszcze takie skojarzenia jak: zimno, daleko, Rosja, niedźwiedzie. Ktoś nawet napisał: "chatki pokryte strzechą, ale takie ładne, zadbane".
- Położenie miasta oraz ograniczone możliwości komunikacji (brak lotniska, położenie przy relatywnie zamkniętej granicy z Białorusią, zła komunikacja z innymi miastami wschodniej Polski, np. Lublinem czy Rzeszowem) powoduje, że dla większości Polaków Białystok jest miastem "nie po drodze", którego raczej nie odwiedza się bez poważnej przyczyny – uważa dr Maciej Białous, socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku. - Jednocześnie wyobrażenie Białegostoku nakłada się na wyobrażenie o całym regionie - stąd m. in. wskazania dotyczące puszczy, żubrów, prawosławia. Są to niejako regionalne "produkty" turystyczne.
Najpopularniejszy białostoczanin?
Drugim najpopularniejszym skojarzeniem z Białymstokiem jest były kandydat na prezydenta Białegostoku i popularny „youtuber” Krzysztof Kononowicz. Wśród wymienionych skojarzeń padały m.in. takie słowa jak: ulica Szkolna, Starosielce, a nawet bar Zodiak. Te wszystkie miejsca są związane z Krzysztofem Kononowiczem i jego internetową twórczością.
Czytaj także: Ile lat ma Zenek Martyniuk? Zdziwisz się!
- Peryferyjne położenie Białegostoku sprzyja też egzotyzacji wyobrażeń o mieście, jako miejscu nieco innych obyczajów i kultury, stąd m. in. bimber, charakterystyczny język (akcent) czy fenomen Kononowicza, również w jego współczesnym wydaniu jako internetowego celebryty – uważa dr Białous z UwB.
Na trzecim miejscu jest Jagiellonia Białystok. Nasi rozmówcy kojarzą Jagiellonię z jej żółto-czerwonymi barwami i prezesem Cezarym Kuleszą. Kolejne miejsce to disco polo oraz Zenon Martyniuk.
W TOP 10 znalazły się także skojarzenia z ksenofobią i nacjonalizmem.
- Ratusz od dłuższego czasu rozpoznał ten problem i próbuje mu się przeciwstawiać – mówi socjolog. - To jest zresztą bardzo złożona kwestia, ponieważ oczywiście trudno udawać, że takiego problemu zupełnie w Białymstoku nie ma. Jest, ale też nie przypuszczam, żeby był on większy niż w wielu miastach w innych częściach Polski. Białystok natomiast, poprzez splot różnych wydarzeń ostatnich lat, stał się trochę miejscem "na cenzurowanym", chętnie podglądanym i opisywanym przez media, przez co można odnieść wrażenie, że jest to miasto pod tym względem wyjątkowe.
>>Mieszkasz na osiedlu Słoneczny Stok, Leśna Dolina lub Zielone Wzgórza? Dołącz do nowej grupy na Facebooku. Znajdziesz tam ogłoszenia, wiadomości i ciekawostki z życia mieszkańców tych osiedli<<
Zapytane przez nas osoby podały też masę innych ciekawych skojarzeń związanych z Białymstokiem. Znajdziecie je w tej galerii:
Z czym kojarzy ci się Białystok?
To pytanie zadaliśmy 50 osobom, które nigdy nie były w Białymstoku albo były tu tylko na krótki czas. Jedyną cechą wspólną wszystkich zapytanych przez nas osób jest to, że mają konto na portalu społecznościowym i mają od 20 do 45 lat. Wśród zapytanych przez nas osób byli programiści, dziennikarze, pracownicy fizyczni i biurowi. Zdecydowana większość zapytanych przez nas osób od razu podała jedno lub więcej skojarzeń, inni musieli chwilę się zastanowić.
Dla porównania znajdziecie poniżej skojarzenia, które podali nasi Czytelnicy, czyli sami białostoczanie i mieszkańcy woj. podlaskiego.
TOP Białystok. Zobacz te artykuły!