Majówka 2021. Mandat za grillowanie na balkonie? Tutaj nie wolno rozpalać grilla!

2021-04-30 13:32 Marta Zalewska
Grill
Autor: Free-Photos / Pixabay Majówka 2021 dla wielu nie może się odbyć bez grilla. Czy za grillowanie na balkonie grozi mandat?

Jeśli pogoda dopisze, majówka 2021 dla wielu Polaków upłynie pod znakiem odpoczynku i oczywiście grillowania. W związku z zamknięciem hoteli i brakiem możliwości wyjazdu na majówkę, wiele osób planuje grilla na balkonie. Trzeba jednak uważać, żeby nie dostać mandatu. Za nieodpowiedzialne grillowanie grozi nawet 5 tys. złotych grzywny! Zobacz, gdzie nie wolno rozpalać grilla i czy za grillowanie na balkonie można dostać mandat.

Nie ma majówki 2021 bez grilla - uważają miłośnicy grillowania. Niestety, pandemia koronawirusa w Polsce po raz kolejny pokrzyżowała plany wielu Polakom. Wyjazdy na majówkę 2021 dla większości nie będą możliwe ze względu na zamknięte hotele do 3 maja włącznie. Spragnieni grillowania mieszkańcy bloków zastanawiają się, czy za grillowanie na balkonie grozi mandat. Wielu sąsiadom nie odpowiada dym oraz zapach towarzyszący przygotowywaniu potraw na grillu, zdarza się, że nawet wzywają policję. Z kolei miłośnicy grillowania uważają, że są u siebie i mają prawo zrobić grilla na balkonie, jeśli mają na to ochotę. Kto ma rację? Sprawdźcie w naszej galerii poniżej, jakie przepisy obowiązują mieszkańców bloków, żeby uniknąć mandatu za grillowanie w majówkę 2021.

Przeczytaj koniecznie: Pogoda na majówkę 2021. Długoterminowa prognoza IMGW na maj. Będzie pogoda na grilla w majówkę?

Spis treści

  1. Mandat za grillowanie na balkonie
  2. Majówka 2021: czy można rozpalić grilla na balkonie?
  3. Gdzie wolno rozpalić grilla w majówkę 2021?

Mandat za grillowanie na balkonie

Zobaczcie w naszej galerii poniżej, kiedy za grillowanie grozi mandat i czy można rozpalić grilla na balkonie.

Majówka 2021: czy można rozpalić grilla na balkonie?

Grillowanie na balkonie jest możliwe, o ile spełnia następujące warunki:

  • nie jest sprzeczne z regulaminem wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych
  • nie stwarza zagrożenia pożarowego
  • nie jest nadmiernie uciążliwe dla sąsiadów

Co to oznacza w praktyce? Teoretycznie każdy właściciel mieszkania ma prawo spędzać w nim czas jak chce. Dotyczy to również balkonu, który przynależy do lokalu. Zanim jednak zdecydujemy się zorganizować grilla na balkonie, warto sprawdzić, czy nie zabrania tego regulamin wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. Trzeba też pamiętać, że nawet będąc właścicielem mieszkania, nie możemy swoim zachowaniem zakłócać korzystania z innych lokali. Dlatego nasze grillowanie na balkonie nie może być uciążliwe dla sąsiadów, którym może przeszkadzać dym lub zapach z grilla, albo towarzysząca mu impreza i głośna muzyka. Jeśli sąd uzna takie zachowanie za uciążliwe, można ponieść karę, albo zostać zobowiązanym do zaprzestania takiego zachowania. Najlepiej więc poinformować sąsiadów, że planujemy grilla i przede wszystkim nie robić go nagminnie, a jedynie od czasu do czasu. Robiąc grilla nie możemy też naruszać przepisów pożarowych. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie na balkonie grilla elektrycznego.

Sprawdź koniecznie: Pogoda na majówkę 2021 nad morzem. Najnowsza prognoza dla Gdańska, Gdyni, Sopotu i nie tylko

Gdzie wolno rozpalić grilla w majówkę 2021?

Warto wiedzieć, gdzie wolno rozpalić grilla w majówkę 2021. Grillowanie w niedozwolonym miejscu może bowiem drogo kosztować! O wiele bardziej prawdopodobny jest mandat za grillowanie w np. w lesie niż na balkonie. Nawet 500 zł kary grozi za rozpalenie grilla w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym. Nie dotyczy to stref specjalnie oznaczonych i przeznaczonych do rozpalania grilla - warto więc zorientować się przed majówkę 2021, gdzie znajdują się takie strefy w mieście. Aż 5 tys. złotych grzywny można otrzymać za rozpalanie ognia w lesie. Zakaz robienia ogniska czy grilla obowiązuje w lesie oraz w odległości mniejszej niż 100 m od granicy lasu.

Sprawdź też: Pogoda na majówkę. Te prognozy rozwiewają wątpliwości! NICI z grilla i dobrej zabawy?!

Czytaj więcej o majówce 2021

Jak rozpalić grill węglowy
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE