Mały ZUS dla przedsiębiorców. W Podlaskiem zgłosiło się ponad 8 tys. osób

2020-02-15 13:00 jch, inf. prasowa
Mały ZUS dla przedsiębiorców. W Podlaskiem zgłosiło się ponad 8 tys. osób
Autor: Pixabay Mały ZUS dla przedsiębiorców. W Podlaskiem zgłosiło się ponad 8 tys. osób

Jak informuje białostocki oddział ZUS, od początku lutego w województwie podlaskim do "małego ZUS" zgłosiło się ponad tysiąc przedsiębiorców. Do uprawnia do opłacania niższych składek na ubezpieczenia społeczne zgłosiło się ponad 8,6 tys. osób. "Mały ZUS" - co to jest? Jak się zgłosić? O tym przeczytasz w artykule.

Od 1 lutego 2020 roku weszły w życie zmiany w małym ZUS dla przedsiębiorców. Przed zmianami z ulgi mógł skorzystać przedsiębiorca, którego ubiegłoroczny przychód nie przekraczał 30-krotności minimalnego wynagrodzenia, czyli 67,5 tys. złotych. Od początku lutego kwota ta wzrosła do 120 tys.

Co ważne, ulga nie jest przeznaczona dla osób, które niedawno rozpoczęły swoją działalność. Wówczas przedsiębiorcy mogą skorzystać z innych możliwości: 6-miesięczna ulga na start, a następnie dwa lata preferencyjnych składek opłacanych od podstawy równej 30 proc. minimalnego wynagrodzenia. Wszystkie te ulgi są dobrowolne.

- Od lutego w „małym ZUS plus” zmienił się sposób obliczania składek. Teraz kwota składek zależy od dochodu, a nie jak wcześniej od przychodu. Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jest połowa przeciętnego miesięcznego dochodu uzyskanego z działalności w poprzednim roku – informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Nie zmienił się za to sposób obliczania minimalnej i maksymalnej podstawy wymiaru składek.

Mały ZUS - co to jest?

Od 1 lutego mały ZUS jest dla przedsiębiorcy, którego przychód w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. zł. - Jeśli działalność gospodarcza była prowadzona krócej, limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy - wyjaśnia Katarzyna Krupicka i dodaje: - Z ulgi skorzysta tylko ta osoba, która prowadziła działalność gospodarczą w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni.

Z małego ZUS wykluczone są firmy, które rozliczają się na podstawie karty podatkowej z jednoczesnym zwolnieniem sprzedaży od podatku VAT oraz te, które prowadzą także inną pozarolniczą działalność. Z ulgi nie skorzysta także osoba, która wykonuje dla byłego lub obecnego pracodawcy to, co robiła dla niego jako pracownik w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym.

Mały ZUS - jak się zgłosić?

Przedsiębiorca, który chce od lutego korzystać z „małego ZUS” i spełnia warunki do ulgi, powinien zgłosić się maksymalnie do 2 marca. Zrobi to, składając w ZUS odpowiednie dokumenty: ZUS ZWUA (wyrejestrowanie z dotychczasowym kodem ubezpieczenia) oraz ZUS ZUA lub ZUS ZZA (zgłoszenie do ubezpieczeń z kodem właściwym dla Małego ZUS: 05 90 albo 05 92).

Dodatkowo w marcu musi złożyć dokumenty rozliczeniowe za luty z informacją o rocznym przychodzie, dochodzie oraz formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

W innej sytuacji są przedsiębiorcy, którzy już od stycznia 2020 roku korzystają z „małego ZUS” na dotychczasowych zasadach i chcą kontynuować korzystanie z ulgi według nowych zasad. Oni nie muszą się przerejestrowywać. Mają natomiast obowiązek dwukrotnie złożyć dokumenty rozliczeniowe z informacjami potrzebnymi do wyliczenia nowych składek – najpierw w lutym (za styczeń), potem w marcu (za luty).

Jak podkreśla Zakład Ubezpieczeń Społecznych, mały ZUS można opłacać dopiero po wykorzystaniu okresu „ulgi na start” (6 miesięcy), jeśli przedsiębiorca się na nią zdecydował, oraz preferencyjnych składek (2 lata). Z małego ZUSu można korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy. Ulga dotyczy tylko składek na ubezpieczenia społeczne. Składkę zdrowotną przedsiębiorca opłaca w pełnej wysokości.

Zobacz WIDEO: Białystok. "Mój synek to 4-letni niemowlak". Niepełnosprawna mama prosi o pomoc