Cena za wynajem dwu pokojowego mieszkania w Białymstoku to około 1400 zł. Co drugi najemca twierdzi, że to zdecydowanie za dużo. Jak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez Morizon.pl, lokatorom przeszkadza głównie to, że ceny nie idą w parze z wysokim standardem.
Na co narzekamy najczęściej?
Blisko co druga musi sobie radzić z wysłużonym wyposażeniem i starymi meblami. Irytuje również zły stan kuchni i łazienki, a często także zupełny brak niezbędnego wyposażenia.
Według 1/3 najemców, właściciele mieszkań często chcą zatuszować usterki, by szybciej znaleźć chętnych - zupełnie nie przejmując się warunkami, w jakich przyjdzie im żyć po podpisaniu umowy najmu. Dla co czwartego badanego lokatora codziennością są niezapowiedziane, kontrolne wizyty właściciela i naruszanie prywatności, a 28% ankietowanych spotkało się z zakazem nocowania znajomych lub bliskich. Szczególnie niepokoić może przede wszystkim fakt, że aż 25% wynajmujących napotkało na trudności z odzyskaniem kaucji za mieszkanie.
5 problemów polskiego rynku najmu według najemców:
1. Ceny – aż 51% badanych najemców twierdzi, że właściciele oferują swoje mieszkania w zbyt wysokich cenach, które nie odpowiadają warunkom panującym w środku.
2. Wyposażenie – blisko połowa ankietowanych narzeka na przestarzałe wyposażenie i meble w wynajmowanych mieszkaniach. Bolączką najemców jest też często zły stan kuchni czy łazienki oraz zabierające miejsce rzeczy pozostawione przez właścicieli.
3. Podejście właścicieli – jak wynika z naszego badania, niezapowiedziane wizyty kontrolne, zakazy odwiedzin czy brak zgody nawet na drobne modyfikacje mieszkania to codzienność na polskim rynku najmu. W takich warunkach nie da się poczuć, jak u siebie.
4. Walka o kaucję – nawet co czwarty najemca napotkał na problemy przy zwrocie kaucji. Właściciele niechętnie rozstają się z wpłaconym przy podpisywaniu umowy najmu depozytem.
5. Niejasne informacje – blisko 80% poszukujących mieszkania czy pokoju w internecie narzeka na brak uwzględnienia kosztów w cenie najmu. Co trzeci najemca twierdzi też, że właściciele zatajają informacje o niedogodnościach i usterkach w mieszkaniu.
O czym trzeba pamiętać, jeżeli chcemy wynająć komuś mieszkanie?
Jak wiadomo wynajem mieszkania nie kończy się na najemcy. Równie istotne jest tu przemyślane i rozważne podejście do tematu osoby wynajmującej. Ustalenie jasnych i akceptowanych przez strony zasad określających wynajem mieszkania to gwarancja dobrych relacji między właścicielem a lokatorem. Poniżej przedstawiamy kilka rad przygotowanych przez Marzenę Zbierską z rynekpierwotny.pl.
Według rynekpierwotny.pl świadome i przemyślane działanie zaczyna się już od publikacji dobrego ogłoszenia, które pomoże dotrzeć do większej liczby odbiorców.
- Oprócz informacji tekstowych, istotne są również dobre zdjęcia - to one znacznie zwiększają atrakcyjność Twojego mieszkania w oczach poszukujących. Tym samym rośnie liczba osób chętnych na wynajem długoterminowy. Ogłoszenie najlepiej zamieścić na kilku portalach internetowych. Skutecznie zwiększa to możliwość dotarcia do szerszej grupy zainteresowanych - uważa Marzena Zbierska z portalu rynekpierwotny.pl.
Kolejnym istotnym aspektem jest cena wynajmu, którą warto podać już w ogłoszeniu. Pomocne w ustaleniu wysokości najmu może być porównywanie podobnych ofert. Do najważniejszych kryteriów decydujących o wysokości miesięcznej kwoty należą lokalizacja, metraż i standard. Nigdy nie powinniśmy zaniżać tej kwoty. Liczy się również decyzja o tym, czy opłaty będą stałe. Trzeba pomyśleć o tym wcześniej, ponieważ w przypadku, gdy wzrosną ceny utrzymania mieszkania, a my zaznaczyliśmy, że czynsz będzie niezmienny, to zwyczajnie zaczniemy na tym tracić. Możliwa jest też sytuacja odwrotna, w której najemca ocenia, że czynsz powinien ulec obniżeniu, np. z uwagi na gorszy stan techniczny budynku po kilku latach.
>>> Rekordowy przemyt haszyszu na Podlasiu. Taką ilością mogli być zaskoczeni nawet strażnicy
Kluczową sprawą jest również sprawdzenie wiarygodności najemcy. Dobrze jest również zadawać dużo pytań, tak aby jak najlepiej poznać wynajmującego. Warto wcześniej zadbać o odpowiednie wyposażenie mieszkania, dogadanie się w tej kwestii z przyszłym najemcą . Powinniśmy też ustalić, jakie zmiany w wyposażeniu mieszkania muszą być konsultowane z właścicielem, a jakie tego nie wymagają. Jeżeli chodzi o kaucję, Wynosi ona zazwyczaj równowartość wysokości miesięcznego czynszu – nie powinna natomiast przekraczać jego dwunastokrotności.
Powinniśmy się zastanowić nad ubezpieczeniem mieszkania, ponieważ nawet najlepiej sporządzona umowa najmu może nie przewidzieć sytuacji, w których pojawi się konflikt na linii wynajmujący-najemca.
Na koniec warto wspomnieć o tym, że liczy się dobre traktowanie lokatorów i dbanie o ich dobro. Dobrze jest ograniczyć wizyty w mieszkaniu do minimum, tak aby lokatorzy mogli poczuć się swobodnie.
>>> "Patostreaming" - reality show naszych czasów? Czy zjawisko dotarło również do Białegostoku?