Minister Mariusz Błaszczak

i

Autor: ŁUKASZ GĄGULSKI / SUPER EXPRESS Minister Mariusz Błaszczak

Migranci zaatakowali polskie posterunki. Błaszczak: "Sytuacja na granicy coraz bardziej napięta"

2021-11-07 13:48

Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało w niedzielę film, na którym widać, jak grupa migrantów zaatakowała polskie posterunki na granicy z Białorusią. Jak twierdzi szef MON Mariusz Błaszczak, "Sytuacja na granicy jest coraz bardziej napięta".

"Z takimi sytuacjami codziennie mierzą się polscy żołnierze i funkcjonariusze Straży Granicznej. Grupa migrantów – młodych mężczyzn – w obecności co najmniej jednego Białorusina zaatakowała dziś nasze posterunki"

– poinformowało w niedzielę na Twitterze Ministerstwo Obrony Narodowej. Do wpisu dołączono krótki film, na którym widać, jak za ogrodzeniem granicznym grupa osób rzuca gałęzie na drut i w kierunku polskich funkcjonariuszy.

Czytaj też: MON: Białorusini krzyczeli, że zastrzelą polskich żołnierzy. Kolejne prowokacje na granicy

Do wpisu odniósł się szef MON Mariusz Błaszczak.

"Sytuacja na granicy jest coraz bardziej napięta. Tego rodzaju sytuacje są teraz niemal codziennością. Wszyscy powinniśmy być wdzięczni naszym żołnierzom i funkcjonariuszom Straży Granicznej za ich służbę"

– napisał na Twitterze.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 30 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Czytaj też: Tragedia na granicy z Białorusią. Nie żyje polski żołnierz

Jak zapowiedział wcześniej szef MSWiA Mariusz Kamiński do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie pięciometrowy stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i naszpikowany urządzeniami elektronicznymi. Zapora wzdłuż granicy z Białorusią powstanie na długości 180 km na terenie Podlasia. Na terenie Lubelszczyzny naturalną zaporą jest rzeka Bug. Łącznie zapora będzie miała 5,5 metra wysokości. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Czytaj też: Lubuskie: Policjanci zatrzymali busa z migrantami z Iraku [ZDJĘCIA]

Sonda
Czy polski rząd właściwie rozwiązuje sprawę migrantów na granicy Rzeczypospolitej?
Podejrzana karetka na Podlasiu. W środku nielegalni migranci!