MON: Białorusini krzyczeli, że zastrzelą polskich żołnierzy. Kolejne prowokacje na granicy

i

Autor: Tomasz Matuszkiewicz/SE MON: Białorusini krzyczeli, że zastrzelą polskich żołnierzy. Kolejne prowokacje na granicy

MON: Białorusini krzyczeli, że zastrzelą polskich żołnierzy. Kolejne prowokacje na granicy

2021-11-05 12:07

Sytuacja na granicy polsko-białoruskie wciąż jest napięta. Migranci szturmują granicę, dochodzi do kolejnych groźnych incydentów i prowokacji. Jeden z żołnierzy białoruskich chciał strzelać z pistoletu sygnałowego, a 100 metrów dalej pięciu Białorusinów krzyczało, ze zastrzeli polskich żołnierzy - przekazało w piątek Ministerstwo Obrony Narodowej.

- Kolejne prowokacje na granicy. Wczoraj białoruski żołnierz próbował oddać strzał z pistoletu sygnałowego w kierunku polskich żołnierzy - napisało na Twitterze MON. Jak dodano "na szczęście broń nie wystrzeliła". W drugim wpisie ministerstwo poinformowało o kolejnej prowokacji ze strony Białorusinów, do której doszło nieopodal. - 100 metrów dalej, pięciu uzbrojonych Białorusinów próbowało zniszczyć ogrodzenie, jednocześnie krzycząc, że zastrzelą polskich żołnierzy - napisano. "Po wezwaniu na miejsce dodatkowych sił wojska i Straży Granicznej, Białorusini wycofali się" - podkreślono.

Czytaj też: Ciała migrantów w rzece Świsłocz? Straż Graniczna zaprzecza

W środę rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował na Twitterze, że we wtorek w nocy polscy żołnierze zauważyli trzy umundurowane osoby z bronią długą, które - po próbie nawiązania kontaktu - przeładowały broń i oddaliły się w kierunku Białorusi. Natomiast w czwartek MON poinformowało, że w środę "doszło do kolejnej prowokacji wobec polskich żołnierzy pełniących służbę na granicy. Wojskowi zlokalizowali grupę ok. 250 migrantów w pobliżu ogrodzenia. Pilnujący ich białoruscy żołnierze zagrozili otwarciem ognia w kierunku naszych żołnierzy".

W środowym komunikacie MSZ przekazało, że chargé d’affaires Republiki Białorusi Aleksander Czesnowski został we wtorek wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Rozmowa dotyczyła wtargnięcia na terytorium Polski niezidentyfikowanych, umundurowanych osób uzbrojonych w broń długą; incydent miał miejsce w nocy z 1 na 2 listopada. Jak podano, wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk przekazał stronie białoruskiej stanowczy protest wobec naruszenia polskiej granicy państwowej, podkreślając, że działania podejmowane w ostatnich tygodniach przez władze Białorusi noszą coraz bardziej wyraźne znamiona celowej eskalacji.

Zobacz też: Wieś Szymki na Podlasiu. Tędy przebiega szlak przerzutowy nielegalnych migrantów [ZDJĘCIA, WIDEO]

W 2022 roku na podlaskim odcinku granicy z Białorusią powstanie pięciometrowy stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i naszpikowany urządzeniami elektronicznymi. Szef MSWiA Mariusz Kamiński przedstawił szczegóły dotyczące budowy zapory na granicy z Białorusią: Stalowy mur na granicy z Białorusią. Ponad 5 metrów wysokości, elektronika. MSWiA podało konkrety

Usnarz Górny. Imigranci siłowo forsują granicę. Niszczą ogrodzenie
Sonda
Imigranci szturmują polską granicę. Co powinien zrobić rząd?