Jolanta Gadek, dyrektor Książnicy Podlaskiej

i

Autor: Bogumiła Maleszewska/Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku Jolanta Gadek, dyrektor Książnicy Podlaskiej

Narodowe Czytanie 2019 w Białymstoku - zaprasza Książnica Podlaska

2019-08-26 9:08

W tym roku Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie. W Białymstoku Narodowe Czytanie 2019 koordynuje Książnica Podlaska.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Para Prezydencka tym razem zaproponowała do czytania osiem nowel, których wspólnym mianownikiem jest polskość:

  1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
  2. Dym – Maria Konopnicka
  3. Katarynka – Bolesław Prus
  4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
  5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
  6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
  7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
  8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

- Już po raz czwarty Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego ma zaszczyt być koordynatorem akcji Narodowe Czytanie w Białymstoku - informuje Justyna Sawczuk rzecznik prasowy Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. - Tegoroczna edycja jest szczególna dla białostoczan, ponieważ organizowana jest w roku obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez stolicę województwa podlaskiego.

Książnica Podlaska zaprasza w sobotę 7 września 2019 r. o godz. 11 do Teatru Dramatycznego, gdzie odbędzie się wspólne czytanie fragmentów polskich nowel. W wydarzeniu udział wezmą przedstawiciele władz samorządowych, świata kultury i nauki, mieszkańcy Białegostoku oraz województwa podlaskiego.

Czytaj także: Książnica Podlaska rozdała 100 książek na Rynku Kościuszki

Czytaniu towarzyszyć będą występy artystyczne, kiermasz książek za 1 zł (warunkiem dokonania zakupów na kiermaszu jest otrzymanie specjalnej pieczątki poświadczającej udział w obchodach akcji Narodowe Czytanie), gry i zabawy dla dzieci (m. in. malowanie twarzy), konkursy z nagrodami (do wygrania m. in. książki, bilety wstępu do muzeów, teatru i opery, gadżety reklamowe wojewódzkich instytucji kultury).

Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję spotkać się z aktorami Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w teatralnym kostiumie i zagrać w grę, związaną ze spektaklem „Hobbit”.

Czytaj także: Co było przed Trasą Niepodległości? Zobacz PORÓWNANIE! Różnica jest OLBRZYMIA [ZDJĘCIA]

Pracownicy dziecięco-młodzieżowej Filii nr 15 Książnicy Podlaskiej oraz Opery i Filharmonii Podlaskiej przygotowali zajęcia plastyczne dla najmłodszych, a pracownicy Centrum Edukacji Nauczycieli – teatrzyk kamishibai. Pracownicy CEN będą też ilustrować przy pomocy metody sketchnoting to, co będzie się działo na scenie. Efekty swojej pracy zaprezentują na koniec imprezy oraz opowiedzą krótko czym jest sketchnoting i gdzie można wykorzystać tę metodę.