Noc Kupały 2020: Na Podlasiu powstaje film dokumentalny [ZDJĘCIA]

2020-06-30 13:10 hz

Noc Świętojańska zwana też sobótką albo palinocką - święto miłości obchodzone od wieków na powitanie lata jest tematem filmu kręconego w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej.

Dawne obrzędy związane z najkrótszą nocą w roku odtworzył zespół Skowronki z Brańska. To jeden z piętnastu filmów, które powstaną w ramach projektu „Muzealne ABC” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu „Kultura w sieci”. 

Noc Kupały 2020: Kiedy wypada Noc Świętojańska? [DATA, TERMIN]

Noc Kupały (zwana też nocą kupalną, kupalnocką, kupałą) TO słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca, obchodzone w czasie najkrótszej nocy w roku, co przypada około 21-22 czerwca. W krajach anglosaskich pod nazwą Midsummer, w germańskich Mittsommerfest.

Kościół katolicki, nie mogąc wykorzenić corocznych obchodów Sobótki z wywodzącej się z wierzeń słowiańskich obyczajowości, podjął próbę zasymilowania święta z obrzędowością chrześcijańską (stąd późniejsza wigilia św. Jana – potocznie zwana też nocą świętojańską, posiadająca wówczas wiele zapożyczeń ze święta wcześniejszego – obchodzona w nocy z 23 na 24 czerwca.

Noc Kupały 2020: 23 czerwca czy 6 lipca?

Wielu internautów dziwi fakt, że po wpisaniu w Google frazy "Noc Kupały 2020" wyszukiwarka wyświetla datę 6 lipca. Czy to pomyłka? Skąd data 06.07, a nie 23.06?

Noc świętojańska 23.06 czy 6.07? Która data ważna dla nas?

Wyjaśnienie jest proste - wyszukiwarka Google podaje datę według kalendarza juliańskiego. Korzystają z niego m.in. osoby wyznania prawosławnego, które różne wspólne święta obchodzą 2 tygodnie później niż katolicy. W województwie podlaskim jest największe w Polsce skupisko osób tego wyznania, stąd Noc Kupały 2020 wypadająca 6 lipca może być dla właściwą datą Nocy Świętojańskiej.