Senior

i

Autor: Pixabay Senior padł ofiarą oszustów i stracił oszczędności życia

UWAŻAJ!

Nowa metoda oszustów. Senior stracił 170 tys. zł! Czym jest zdalny pulpit?

2024-05-07 21:02

Mieszkaniec powiatu suwalskiego (woj. podlaskie) uwierzył w oferowaną przez przestępców inwestycję w kryptowaluty i, wykonując polecenia fałszywych doradców finansowych, stracił 170 tys. zł. Bezwzględni oszuści działali nową, tajemniczą metodą na "zdalny pulpit". Czym ona jest i jak chronić się przed tym sposobem wyłudzania pieniędzy?

Senior myślał, że inwestuje w kryptowaluty. Mężczyzna stracił 170 tys. zł przez nową metodę przestępców. Czym jest oszustwo na "zdalny pulpit"?

PRZECZYTAJ TAKŻE: Pilne! Polskie myśliwce przechwyciły rosyjski samolot. Komunikat Dowództwa Operacyjnego

Wszystko zaczęło się od tego, że senior zainteresował się reklamą internetową, która oferowała możliwość inwestowania w kryptowaluty. Na stronie zażądano od mężczyzny numeru telefonu. Następnie skontaktowali się z nim telefonicznie fałszywi doradcy inwestycyjni - od razu zaoferowali mężczyźnie pomoc i opiekę przy dokonywaniu poszczególnych transakcji. By rozpocząć "inwestowanie", senior musiał przelać 1500 euro na wskazane konta. W celu ułatwienia komunikacji, mężczyzna poinstruowany przez oszustów zainstalował wskazaną aplikację. Następnie zalogował się na swoje konto bankowe, dając oszustom do niego dostęp. Zgodnie z  poleceniami rzekomych doradców finansowych, wykonywał kolejne przelewy. Mężczyzna opowiedział o swojej inwestycji córce i dowiedział się, że został oszukany. Wtedy też o sprawie poinformował policjantów z Komendy Miejskiej w Suwałkach. 

Policja ostrzega: pamiętaj!

  • Nie udostępniaj nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej;
  • Nie instaluj dodatkowego oprogramowania na urządzeniach, z których logujesz się do bankowości elektronicznej;
  • Nie wpisuj nieznanego numeru konta do swojej bankowości elektronicznej, na które mają być przelewane zyski z inwestycji;
  • Jeśli otrzymasz przelew od nieznanego nadawcy, pod żadnym pozorem nie przekazuj środków dalej, nawet jeśli „Twój doradca” o to prosi - nieświadomie możesz brać udział w przestępstwie;
  • Decyzję o inwestowaniu warto skonsultować z rodziną, znajomymi czy rzeczywistymi doradcami, którzy mają doświadczenie i można się z nimi spotkać. Nigdy nie mamy bowiem pewności, czy osoba, z którą rozmawiamy przez telefon, jest tym, za kogo się podaje.

W PONIŻSZEJ GALERII ZOBACZYSZ HISTORIĘ INNEJ PRÓBY OSZUSTWA. PRZYSZŁA NA BADANIE WZROKU I PRAWIE STRACIŁA WSZYSTKIE PIENIĄDZE. DWÓCH MĘŻCZYZN PRÓBOWAŁO OSZUKAĆ SENIORKĘ:

Warszawa. Senior z Mokotowa chciał pomóc "policjantom". Wyniósł przed blok 650 tysięcy złotych w reklamówce
Sonda
Czy Ty lub ktoś z Twojej rodziny padł kiedyś ofiarą oszustów?