Nowa ścieżka rowerowa w Białymstoku. Ochrania systemy korzeniowe drzew

i

Autor: Marcin Jakowiak/UM Białystok

Nowa ścieżka rowerowa w Białymstoku. Innowacyjne rozwiązanie w skali kraju [ZDJĘCIA]

2021-07-14 14:35

W Białymstoku powstała tzw. podwieszana ścieżka rowerowa zlokalizowana przy ulicy Kalinowskiego. Urząd Miejski w Białymstoku informuje, że jest to innowacyjne rozwiązanie w skali kraju. Ochrania systemy korzeniowe kasztanowców rosnących wzdłuż ulicy. Nowa ścieżka rowerowa ma być jednym z elementów większego projektu, który objął budowę ścieżki rowerowej w centrum Białegostoku.

Jak czytamy na stronie bialystok.pl, podwieszana ścieżka rowerowa wraz z chodnikiem ochrania systemy korzeniowe kasztanowców rosnących wzdłuż ulicy Kalinowskiego. Konstrukcja ma długość 30 m i 4 m szerokości. Nawierzchnia z betonowych płyt wspiera się na palisadzie z betonowych bloczków, co odciąża korzenie drzew. W ramach inwestycji wykonawca wybudował 0,7 km ścieżki rowerowej i pieszo-rowerowej, chodniki i sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu ulic: Kaczorowskiego, Wyszyńskiego i Waszyngtona oraz posadził zieleń. Całość kosztowała ponad 640 tys. zł.

W Białymstoku jest blisko 160 km dróg rowerowych i ścieżek pieszo-rowerowych. Obecnie trwają prace przy budowie ścieżek rowerowych m.in. na Alei Tysiąclecia Państwa Polskiego, ulicy Depowej i Słonecznej. Z kolei w najbliższym czasie rozpocznie się rozbudowa infrastruktury rowerowej na ulicach Łomżyńskiej, Bohaterów Monte Cassino, Św. Rocha, Raginisa oraz w przejściu podziemnym pod torami PKP – wraz z rozbudową ulic Kolejowej i Zwycięstwa. Czytaj też: Wodny plac zabaw w Białymstoku. W sobotę oficjalne otwarcie [ZDJĘCIA]

Żar leje się z nieba… Kurtyny wodne w centrum Białegostoku

QUIZ. Białystok. Czy rozpoznajesz te miejsca i budynki?

Pytanie 1 z 10
Na jakim osiedlu znajduje się ta szkoła?
Słoneczny Stok