Nowa zapora na granicy z Białorusią. Koszty mogą być gigantyczne

i

Autor: Tomasz Matuszkiewicz Nowa zapora na granicy z Białorusią. Koszty mogą być gigantyczne

Nowa zapora na granicy z Białorusią. Koszty mogą być gigantyczne

2021-10-13 10:25

Nie liczymy, by napór na granicę zmniejszył się w najbliższym czasie, stąd działania, które ją zabezpieczą; specustawa ma wyłączyć przepisy, które wydłużyłyby proces budowy zapory - podkreślił w środę rzecznik rządu Piotr Müller. Poinformował, że na budowę rząd zabezpieczył 500 mln zł. Ostatniej doby strażnicy graniczni odnotowali 470 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Od początku października na tym odcinku granicy takich prób było już 6,7 tysięcy.

We wtorek wieczorem Rada Ministrów przyjęła w trybie obiegowym zgłoszony przez MSWiA projekt ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Jak poinformował szef MSWiA, projekt zakłada stworzenie "solidnej, wysokiej zapory, wyposażonej również w system monitoringu oraz detekcji ruchu". Budowę takiej zapory na granicy z Białorusią zapowiedział w ubiegłym tygodniu wicepremier ds. bezpieczeństwa, prezes PiS Jarosław Kaczyński. Rządowy projekt jest rozpatrywany w trybie pilnym. We wtorek wieczorem wpłynął do Sejmu, a następnie został skierowany do pierwszego czytania na sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Rzecznik rządu pytany o projekt ustawy, odparł, że budowa zabezpieczenia była zapowiadana już wcześniej, a projekt to realizacja tej zapowiedzi. - W tej chwili liczba osób, które dziennie próbują przekroczyć nielegalnie granice Polski wynosi kilkaset, czasami nawet już więcej, w związku z tym nie liczymy na to, żeby ten napór się zmniejszył w najbliższym czasie, więc musimy podjąć działania, które zabezpieczą Polską granicę - mówił Müller.

 - Specustawa jest potrzebna do tego, aby tak, jak w przypadku specustaw, wyłączyć przepisy, które wydłużają taki proces. W standardowym procesie budowlanym taka budowa trwałaby wiele miesięcy, a działania o charakterze zabezpieczenia granicy państwa ma charakter wyjątkowy i w takich momentach można przyjąć specustawą - dodał. Rzecznik rządu poinformował, że zabezpieczone zostało 500 mln zł na budowę, a łączny koszt budowy będzie znany, jak zostanie przygotowana pełna dokumentacja. Zobacz też: Ze szpitala w Hajnówce uciekł Syryjczyk. Straż Graniczna apeluje do aktywistów

Podlaskie. Terytorialsi nakarmili imigrantów. Wśród nich były dzieci

Zgodnie z projektem inwestycja będzie celem publicznym, a inwestorem zostanie Komendant Główny Straży Granicznej. W Ocenie Skutków Regulacji wskazano, że skutki finansowe związane z budową bariery oszacowano na 1 mld 615 mln zł. W skład tej kwoty wchodzi 1 mld 500 mln zł na budowę fizycznej bariery oraz 115 mln zł na urządzenia techniczne (perymetria). Wydatki zostaną pokryte z budżetu państwa w drodze zwiększenia w 2021 r. o 1 mld 115 mln zł budżetu SG, a także w 2022 r. ze środków Funduszu Wsparcia SG w wysokości 500 mln zł. Czytaj też: Ponad 200 imigrantów próbowało siłowo przekroczyć granicę

Rzecznik rządu stwierdził, że budowa dodatkowego zabezpieczenia na granicy ma pomóc lepiej ją kontrolować, natomiast - jak dodał - problem dotyczący zwiększonej presji migracyjnej będzie jeszcze trwał wiele miesięcy lub lat. - Działania Rosji i Białorusi mają charakter de facto zorganizowany i systematyczny i nie spodziewam się, żeby one były odpuszczone w najbliższym czasie - powiedział Müller.  Zobacz również: Polska prześwietliła kilkuset imigrantów. "Zdjęcia z egzekucji, powiązania z terrorystami"

Sonda
Imigranci szturmują polską granicę. Co powinien zrobić rząd?