Ze szpitala w Hajnówce uciekł Syryjczyk. Straż Graniczna apeluje do aktywistów

2021-10-12 20:12
Ze szpitala w Hajnówce uciekł Syryjczyk. Straż Graniczna apeluje do aktywistów
Autor: Tomasz Matuszkiewicz/Super Express Ze szpitala w Hajnówce uciekł Syryjczyk. Straż Graniczna apeluje do aktywistów

Ze szpitala w Hajnówce uciekł 20-kilkuletni obywatel Syrii - poinformowała we wtorek rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska. Jak przekazała rzecznik, "cudzoziemiec został odnaleziony w niedzielę 10 października w okolicy miejscowości Szymki (woj. podlaskie, pow. białostocki) przez aktywistów i lekarzy z Grupy Medyków".

W poniedziałek 20-kilkuletni mężczyzna uciekł ze szpitala w Hajnówce. Razem z Syryjczykiem znaleziono również dwójkę innych cudzoziemców - kobietę i dziecko. "Prawdopodobnie są to również obywatele Syrii" - wskazała ppor. Michalska. Podkreśliła, że o zdarzeniu nie została poinformowana Straż Graniczna. - Medycy z grupy "Medycy na granicy" wezwali karetkę pogotowia, którą - już będącą w drodze, odwołali, twierdząc, że sami przywiozą cudzoziemców - przekazała rzecznik. Cała trójka została przez aktywistów dowieziona do szpitala. O zdarzeniu nadal nie była informowana Straż Graniczna. - Wczoraj (w poniedziałek - PAP) mężczyzna uciekł ze szpitala, a kobieta z dzieckiem pozostają w placówce - zaznaczyła ppor. Michalska.

Podlaskie. Terytorialsi nakarmili imigrantów. Wśród nich były dzieci

Straż Graniczna zwraca się z prośbą do osób, w tym członków różnych organizacji, którzy ujawniają przypadki przebywania cudzoziemców w okolicy objętej stanem wyjątkowym, których pobyt w tym miejscu wskazuje na związek z migracją z Białorusi do Polski o przekazywanie informacji o takich przypadkach. - Przekazywanie takich informacji może przyczynić się w istotny sposób do zapewniania skutecznej ochrony granicy w tym także, co ma istotne znaczenie, przyczyni się do skutecznego wykrywania pomocników w organizowaniu nielegalnej migracji, bo jak informowaliśmy już wcześniej, większość pomocników do organizowania nielegalnej migracji to także cudzoziemcy, którzy czerpią znaczne korzyści finansowe z tego procederu oraz, jak pokazuje praktyka, są to często osoby niebezpieczne. Zatem apelujemy o obywatelską podstawę w tym zakresie - podkreśliła rzecznik SG. Czytaj też: Polska prześwietliła kilkuset imigrantów. "Zdjęcia z egzekucji, powiązania z terrorystami"

W poniedziałek strażnicy graniczni odnotowali 605 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Zatrzymali 13 nielegalnych imigrantów, wszyscy są obywatelami Iraku - poinformowała we wtorek Straż Graniczna. Jak dodano, za pomocnictwo funkcjonariusze SG zatrzymali 8 osób. Są to obywatele Iraku, Niemiec, Turcji, Ukrainy i 2 obywateli Syrii i Polski. Od sierpnia Straż Graniczna udaremniła ponad 16 tys. prób nielegalnego sforsowania granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 5 tys. miało miejsce w październiku. We wszystkich ośrodkach straży granicznej przebywa obecnie ponad 1,5 tys. nielegalnych migrantów. Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego - obowiązuje stan wyjątkowy.

Sonda
Imigranci szturmują polską granicę. Co powinien zrobić rząd?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE