Ze szpitala w Hajnówce uciekł Syryjczyk. Straż Graniczna apeluje do aktywistów

i

Autor: Tomasz Matuszkiewicz/Super Express Ze szpitala w Hajnówce uciekł Syryjczyk. Straż Graniczna apeluje do aktywistów

Ze szpitala w Hajnówce uciekł Syryjczyk. Straż Graniczna apeluje do aktywistów

2021-10-12 20:12

Ze szpitala w Hajnówce uciekł 20-kilkuletni obywatel Syrii - poinformowała we wtorek rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska. Jak przekazała rzecznik, "cudzoziemiec został odnaleziony w niedzielę 10 października w okolicy miejscowości Szymki (woj. podlaskie, pow. białostocki) przez aktywistów i lekarzy z Grupy Medyków".

W poniedziałek 20-kilkuletni mężczyzna uciekł ze szpitala w Hajnówce. Razem z Syryjczykiem znaleziono również dwójkę innych cudzoziemców - kobietę i dziecko. "Prawdopodobnie są to również obywatele Syrii" - wskazała ppor. Michalska. Podkreśliła, że o zdarzeniu nie została poinformowana Straż Graniczna. - Medycy z grupy "Medycy na granicy" wezwali karetkę pogotowia, którą - już będącą w drodze, odwołali, twierdząc, że sami przywiozą cudzoziemców - przekazała rzecznik. Cała trójka została przez aktywistów dowieziona do szpitala. O zdarzeniu nadal nie była informowana Straż Graniczna. - Wczoraj (w poniedziałek - PAP) mężczyzna uciekł ze szpitala, a kobieta z dzieckiem pozostają w placówce - zaznaczyła ppor. Michalska.

Podlaskie. Terytorialsi nakarmili imigrantów. Wśród nich były dzieci

Straż Graniczna zwraca się z prośbą do osób, w tym członków różnych organizacji, którzy ujawniają przypadki przebywania cudzoziemców w okolicy objętej stanem wyjątkowym, których pobyt w tym miejscu wskazuje na związek z migracją z Białorusi do Polski o przekazywanie informacji o takich przypadkach. - Przekazywanie takich informacji może przyczynić się w istotny sposób do zapewniania skutecznej ochrony granicy w tym także, co ma istotne znaczenie, przyczyni się do skutecznego wykrywania pomocników w organizowaniu nielegalnej migracji, bo jak informowaliśmy już wcześniej, większość pomocników do organizowania nielegalnej migracji to także cudzoziemcy, którzy czerpią znaczne korzyści finansowe z tego procederu oraz, jak pokazuje praktyka, są to często osoby niebezpieczne. Zatem apelujemy o obywatelską podstawę w tym zakresie - podkreśliła rzecznik SG. Czytaj też: Polska prześwietliła kilkuset imigrantów. "Zdjęcia z egzekucji, powiązania z terrorystami"

W poniedziałek strażnicy graniczni odnotowali 605 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Zatrzymali 13 nielegalnych imigrantów, wszyscy są obywatelami Iraku - poinformowała we wtorek Straż Graniczna. Jak dodano, za pomocnictwo funkcjonariusze SG zatrzymali 8 osób. Są to obywatele Iraku, Niemiec, Turcji, Ukrainy i 2 obywateli Syrii i Polski. Od sierpnia Straż Graniczna udaremniła ponad 16 tys. prób nielegalnego sforsowania granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 5 tys. miało miejsce w październiku. We wszystkich ośrodkach straży granicznej przebywa obecnie ponad 1,5 tys. nielegalnych migrantów. Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego - obowiązuje stan wyjątkowy.

Sonda
Imigranci szturmują polską granicę. Co powinien zrobić rząd?