Nowe ambulanse dla Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku

i

Autor: Podlaski Urząd Wojewódzki Nowe ambulanse dla Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku

Nowe ambulanse dla Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku

2022-01-03 17:03

Trzy ambulanse, urządzenia do masażu serca oraz pompy infuzyjne na potrzeby działań zespołów ratownictwa medycznego kupiła wojewódzka stacja pogotowia w Białymstoku. Łączny koszt zakupów - nieco ponad 1,5 mln zł - pokryła prawie w całości dotacja samorządu województwa podlaskiego.

Za te pieniądze udało się kupić trzy ambulanse zbudowane na bazie samochodu mercedes sprinter, które zastąpią najbardziej wyeksploatowane karetki tej stacji pogotowia, 35 sztuk pomp infuzyjnych jednostrzykawkowych oraz urządzenie do automatycznej kompresji klatki piersiowej (masażu serca). Sama stacja pogotowia wyłożyła niespełna 45 tys. zł; blisko 1,5 mln zł to dotacja samorządowa.

Czytaj też: Dubasiewskie Kolonie. W Boże Narodzenie spalił się im dom. Koszmarne święta państwa Klepackich [WIDEO]

Podczas poniedziałkowej uroczystości przekazania karetek i sprzętu do użytku dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku Bogdan Kalicki zwrócił uwagę, że zakup udało się zrealizować zgodnie z planem mimo trudności rynkowych, związanych np. z przerwanymi łańcuchami dostaw, na co wpływ ma pandemia koronawirusa. - Ambulansów nie kupujemy po tym, by mieć ładne, błyszczące samochody, ale po to, by pomoc, którą niesiemy, docierała do pacjentów w potrzebie niezawodnie - powiedział.

Zaznaczył, że celem, który został osiągnięty, była sytuacja, żeby karetki w białostockiej WSPR nie były starsze (uśredniając), niż 5-letnie. Jak poinformował dyr. Kalicki, łącznie z budżetu województwa podlaskiego i środków, którymi ten samorząd zarządza, stacja otrzymała w ostatnich latach ponad 5 mln zł. Podkreślił, że placówka otrzymuje pomoc także od innych instytucji, jak i z budżetu państwa.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski stwierdził, że w regionie to największa stacja pogotowia ratunkowego, obsługująca największy obszar. Jak powiedział, pogotowie ma dodatkowe zadania związane z pandemią koronawirusa, a nowy sprzęt jest niezbędny, by ratownicy mogli skutecznie nieść pomoc. - Wszyscy z obawą patrzymy na najbliższą przyszłość, albowiem wszystkie prognozy sprowadzają się do tego, że jeszcze będziemy borykać się z pandemią, i to z nowym nasileniem w najbliższym czasie. Cieszę się, że ten nowy sprzęt (...) udało się zakupić, że są kolejne w tym zakresie plany - powiedział Paszkowski.

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki zapewnił, że samorząd regionu wspierał i wspiera WSPR w Białymstoku. Podziękował pracownikom tej stacji za pracę. "Że możemy na was liczyć podczas pandemii, nawet w tych działaniach pozapandemicznych, za to, że dbacie o nasze zdrowie" - zaznaczył Kosicki.

Zginął, jadąc motoambulansem ratować życie
Sonda
Jesteś zwolennikiem szczepień przeciw Covid-19?