Nowe nagranie z granicy polsko-białoruskiej. Białorusini zauważyli polskie patrole

i

Autor: Straż Graniczna/Twitter Nowe nagranie z granicy polsko-białoruskiej. Białorusini zauważyli polskie patrole

Granica z Białorusią

Nowe nagranie z granicy polsko-białoruskiej. Białorusini zauważyli polskie patrole

2022-11-07 18:35

Straż Graniczna opublikowała nowy film z okolic Czeremchy (woj. podlaskie). Funkcjonariusze podkreślają, że służby białoruskie wciąż są zaangażowane w organizację przekraczania granicy z Białorusi do Polski przez grupy nielegalnych imigrantów.

Na wykonanym z powietrza nagraniu, które trwa ok. minuty, widać kilkadziesiąt osób, które idą jedna za drugą. Nie widać przez jaki teren, bo film został nagrany po zmroku. Z opisu zamieszczonego na stronie internetowej Podlaskiego Oddziału SG wynika, że to nagranie z godziny ok. 7 rano w poniedziałek, a działo się to na odcinku granicy, za którego ochronę odpowiada placówka SG w Czeremsze. - Służby białoruskie prowadziły do granicy polsko–białoruskiej grupę ok. 30 osób, w celu przeprowadzenia ich nielegalnie na stronę polską - podała Straż Graniczna informując, że gdy białoruscy mundurowi zauważyli polskie patrole, cofnęli się w głąb swojego kraju.

Granicę przekraczają głównie młodzi mężczyźni

Pod koniec października Podlaski Oddział SG opublikował film nagrany z użyciem drona w okolicach Bobrownik, gdzie widać jak dwóch białoruskich mundurowych przygotowuje grupę cudzoziemców do forsowania granicy przez rzekę Świsłocz. Ze statystyk Straży Granicznej wynika, że nielegalni imigranci na granicy z Białorusią to nadal przede wszystkim obywatele państw afrykańskich i azjatyckich, w szczególności z Bliskiego Wschodu i Zatoki Perskiej. We wrześniu tego roku (SG odnotowała wtedy blisko 1,3 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią) byli to obywatele 34 państw. Wciąż są to głównie mężczyźni, w wieku 20-40 lat. W październiku odnotowano ponad 2,5 tys. takich prób na granicy z Białorusią.

Zapora na granicy polsko-białoruskiej

Po zbudowaniu na tej granicy stalowego ogrodzenia o wysokości 5,5 metra, prowadzone są prace związane z uruchomieniem tam tzw. bariery elektronicznej. Gotowe jest już Centrum Nadzoru w Białymstoku, do którego będą trafiać sygnały z urządzeń perymetrycznych i innych z linii granicznej. Według zapowiedzi MSWiA, pierwsze kilometry zapory elektronicznej mają być uruchomione w przyszłym tygodniu. Pełne uruchomienie systemu planowane jest na koniec roku.

Sonda
Czy zapora na granicy z Białorusią spełnia swoje zadanie?
Granica polsko-białoruska. Służby Łukaszenki przygotowują imigrantów do sforsowania granicy