Nowe zasady segregacji odpadów w Białymstoku

i

Autor: pixabay.com/CC0 Nowe zasady segregacji odpadów w Białymstoku

Nowe zasady segregacji odpadów w Białymstoku [ILE BĘDZIE POJEMNIKÓW, CO SIĘ ZMIENI, JAK SEGREGOWAĆ?]

2018-09-25 10:20

Nowy system segregacji obowiązywać będzie od 1 października. Na osiedlach pojawi się łącznie sześć kolorowych kontenerów. 

Od poniedziałku (01.10) mieszkańcy Białegostoku będą wyrzucali śmieci oddzielając: papier (opakowania papierowe, gazety, ulotki, tektura), szkło (butelki po napojach i żywności, słoiki, szklane opakowania po kosmetykach), tworzywa sztuczne i metale (butelki plastikowe, nakrętki, kapsle i zakrętki od słoików, plastikowe opakowania, torebki, worki foliowe, kartony po mleku/sokach, puszki po żywności i napojach, folię aluminiową, opakowania po środkach czystości i kosmetykach), odpady biodegradowalne (odpadki warzywne i owocowe, resztki żywności pochodzenia roślinnego, oprócz resztek pochodzenia zwierzęcego) i odpady zielone (gałęzie drzew i krzewów, skoszoną trawę, liście, kwiaty, trociny i korę drzew, chwasty) i zmieszane odpady (resztki żywności pochodzenia zwierzęcego, artykuły higieniczne (pieluchy, wkładki, zużyte ręczniki i chusteczki), zużytą/zniszczoną odzież, żaroodporne szkło, ceramikę, opakowania z zawartością). 

W zabudowie wielorodzinnej ustawione zostaną kolorowe kontenery na różne rodzaje odpadów:
- tworzywa sztuczne i metale (kontener żółty)
- papier (kontener niebieski)
- szkło (kontener zielony)
- odpady biodegradowalne (kontener brązowy)
- odpady zielone (kontener brązowy)
- zmieszane odpady komunalne (zgodnie z Regulaminem - kontener czarny).

Jeżeli chodzi o domki jednorodzinne to pojawi się pojemnik brązowy i czarny oraz specjalne worki w kolorze żółtym, niebieskim, zielonym, brązowym i szarym. Przy czym ten ostatni będzie na popiół i żużel z palenisk domowych. 

Nowe zasady selektywnej zbiórki odpadów  wprowadza w życie Rozporządzenie Ministra Środowiska. z 1 lipca 2017 r. rozszerzające obowiązek selektywnej zbiórki odpadów oraz ujednolicające jej zasady w całym kraju. 

 - Już w tej chwili nasze poziomy odzysku są dużo wyższe od aktualnie obowiązujących wymagań. W 2017 r. poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów surowcowych (tworzyw sztucznych, papieru, metalu i szkła) wyniósł  w Białymstoku ponad 42,69 proc. A tymczasem wymagany był poziom 20 proc. W 2020 r. ten poziom ma wynieść 50 proc. - mówi Zbigniew Gołębiewski, rzecznik prasowy spółki komunalnej "Lech".

Czytaj także: GIF wycofuje z obrotu kilkanaście serii popularnego syropu wykrztuśnego. Sprawdźcie, czy nie macie go w swoich apteczkach!

Zobacz TO WIDEO:

.