Obserwatorium astronomiczne z planetarium powstanie na kampusie [AUDIO]

i

Autor: Uniwersytet w Białymstoku Obserwatorium astronomiczne z planetarium powstanie na kampusie [AUDIO]

Obserwatorium astronomiczne z planetarium powstanie na kampusie [AUDIO]

2019-04-02 21:29

Uczelnia rozpoczyna zapowiadaną od kilku lat budowę gmachu biblioteki, a także obserwatorium z planetarium. Na ten cel dostała brakujące środki.

4 miliony zł otrzymał Uniwersytet w Białymstoku na budowę Obserwatorium Astronomicznego z Planetarium. Środki przekazało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Czek oficjancie wręczył poseł Jacek Żalek. Inwestycja zostanie zrealizowana na kampusie uniwersytetu podczas budowy gmachu biblioteki. Planetarium umożliwi przeprowadzanie badań z zakresu astronomii, ale też będzie dostępne dla mieszkańców, mówi rektor uczelni Robert Ciborowski:

Obserwatorium z planetarium zostało zaprojektowane przez prof. Marka Budzyńskiego. Budowa tego obiektu ma potrwać około roku. Z nowej siedziby biblioteki studenci i pracownicy UwB mają zgodnie z planem korzystać od roku akademickiego 2021/2022. Jej projekt wykonała firma Demiurg. Projekty mają kosztować ok. 38 milionów złotych.

Planetarium

i

Autor: UwB Planetarium

Dotacje z ministerstwa otrzymała również Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Suwałkach. 1 mln 400 tys. zł będzie przeznaczone na docieplenie jednego z budynków i zakup pomp ciepła.

dotacje dla uczelni

i

Autor: Paweł Jakubowski dotacje dla uczelni

Czytaj także: Lekarze z USK w Białymstoku usunęli nowotwór 24-latce z rakiem szyjki macicy. Kobieta będzie mogła zajść w ciążę