Perseidy 2019. Niesamowity spektakl na niebie. Gdzie oglądać "spadające gwiazdy"?

2019-08-12 12:02 jch
Perseidy 2019. Niesamowity spektakl na niebie. Gdzie oglądać spadające gwiazdy?
Autor: Pixabay Perseidy 2019. Niesamowity spektakl na niebie. Gdzie oglądać "spadające gwiazdy"?

Perseidy będzie można zobaczyć w nocy z 12 na 13 sierpnia. Zobacz, gdzie najlepiej będzie oglądać to niesamowite zjawisko astronomiczne.

Noc z 12 na 13 sierpnia będzie wyjątkowa. Właśnie wtedy przypada maksimum roju meteorów zwanego Perseidami. Czym one są? To pozostałość po rozpadzie komety 109P/Swift-Tuttle. Są spalane w atmosferze Ziemi. Perseidy to wyjątkowo regularny rój meteorów. Jego orbita przecina się z orbitą Ziemi co roku.

W ciągu godziny zaobserwować będzie można nawet 100 przelatujących obiektów. Ich prędkość dochodzić może do 59 km/s.

Gdzie oglądać perseidy?

Aby móc oglądać to niesamowite zjawisko lub robić zdjęcia należy udać się na otwartą przestrzeń, najlepiej z dala od sztucznego światła. Idealnym do tego miejscem będzie teren oddalony od miasta, np. las, gdzie natężenie światła będzie niewielkie.

Gdzie w Białymstoku i regionie najlepiej będzie oglądać Perseidy 2019? Oczywistym wyborem wydają się lasy i parki np. Las Zwierzyniecki, Las Pietrasze, Las Solnicki i Las Bacieczkowski. Oczywiście im dalej od miasta, obserwatorzy będą mieli ułatwione zadanie. Pomocnym narzędziem jest strona Light pollution map, która pokazuje obszary, w których jest najwięcej i najmniej sztucznego światła.