Konsekracja dziewicy to publiczne zobowiązanie się do zachowania dziewictwa przez całe życie. Konsekracja bywa nazywana również zaślubinami z Chrystusem i stanowi również formę służby Kościołowi. Konsekrowane dziewice nie są jednak osobami duchownymi, po obrzędzie żyją tak samo jak wcześniej, ale ich życie jest w pełni poświęcone Bogu. Obrzęd konsekracji dziewicy jest niezwykle rzadki w Polsce, dlatego każde takie wydarzenie jest dla diecezji bardzo ważne.
18 listopada w katedrze p.w. Trójcy Przenajświętszej w Drohiczynie odbyła się pierwsza w diecezji drohiczyńskiej konsekracja dziewicy. Została nią Magdalena Murawska z parafii Wniebowzięcia NMP w Siemiatyczach. Konsekrację odprawiał ks. bp Tadeusz Pikus, a w obrzędzie udział brali również krewni i bliscy konsekrowanej.
>>> Od 1 grudnia e-zwolnienia obowiązkowe. Kto może wystawiać elektroniczne L4?
Kandydatka podczas obrzędu musiała potwierdzić, że chce przyjąć konsekrację, następnie położyła się krzyżem przed ołtarzem, a biskup odśpiewał nad nią modlitwę konsekracji. Na znak konsekracji z rąk biskupa diecezji Magdalena otrzymała biały welon, obrączkę i księgę Liturgii Godzin.
Przygotowania do obrzędu trwały kilka lat. Poprzedzały go m.in. złożenie ślubów czystości, a także rekolekcje w Pustelni Zwiastowania w Poletyłach.