Inwestycja rozpoczęła się wiosną 2019 roku, a zakończyła pod koniec 2020 roku. Teraz obiekt został otwarty, początkowo mogą z niego korzystać zorganizowane grupy. Na odwiedzających czeka specjalna kameralna sala z półsferycznym ekranem o średnicy 7 metrów. - Nasi goście do dyspozycji mają wygodne odchylane fotele, które umożliwiają komfortowe poznawanie tajemnic otaczającego nas świata. Najważniejszym elementem wyposażenia jest jednak nowoczesny system cyfrowej projekcji typu fulldome. Dodatkowo dwa rzutniki stanowiące system optyczny Navitar Fisheye (USA) o rozdzielczości 4K umożliwiają generowanie obrazu 3D oraz 2D wysokiej jakości. Nagłośnienie zapewnia Sound Surround 5.2 - chwali się na swojej stronie uczelnia.
W planetarium możliwa jest projekcja zarówno gotowych prezentacji i filmów, jak i prowadzenie interaktywnych projekcji „na żywo”, także live streamingu z teleskopu znajdującego się w obserwatorium.
– Lada dzień planetarium powinno już być uruchomione i będzie działać na zasadach komercyjnych, natomiast obserwatorium jest częścią Wydziału Fizyki UwB i ma wyłącznie charakter dydaktyczno-badawczy. Dla szerokiej publiczności będzie udostępniane tylko w szczególnych sytuacjach, jak na przykład Festiwal Nauki czy Noc Muzeów – mówi astronom Andrzej Branicki, współtwórca i opiekun białostockiego obserwatorium. – Kupiony przez nas teleskop jest rzeczywiście znakomity, najlepszy w klasie teleskopów dydaktycznych, średni do celów badawczo-naukowych. Ponadto lokalizacja obserwatorium jest najkorzystniejsza z możliwych, z tego powodu, że w okolicy jest mało źródeł sztucznego światła, które astronomom bardzo przeszkadza – tłumaczy astronom.
Planetarium i Obserwatorium mieszczą się na Kampusie UwB, przy ul. Ciołkowskiego 1P. Planetarium znajduje się na pierwszym piętrze sześciokondygnacyjnego budynku. Możemy się tam dostać windą bądź schodami. Planetarium pomieści 32 osoby. W sprawie zasad wejścia do Planetarium UwB i kupna biletów należy kontaktować się z Centrum Popularyzacji Nauki UwB: [email protected].
Czytaj też: 101-letni pan Tadeusz z Wizny przeszedł operację zaćmy. "Chciałby w dalszym ciągu służyć Polsce" [ZDJĘCIA]