Obserwatorium astronomiczne na terenie kampusu uniwersyteckiego w Białymstoku

i

Autor: Tomasz Matuszkiewicz / Super Express Obserwatorium astronomiczne na terenie kampusu uniwersyteckiego w Białymstoku

Planetarium dla każdego

Planetarium w Białymstoku. Uniwersytet podjął ważną decyzję. Świetna wiadomość dla mieszkańców

2023-01-26 12:54

Każdy chętny może odwiedzić planetarium Uniwersytetu w Białymstoku i na półsferycznym ekranie obejrzeć przygotowane prezentacje oraz filmy - poinformowała uczelnia. Dotąd z oferty mogły skorzystać tylko grupy zorganizowane.

Planetarium UwB dostępne dla każdego

Budynek, w którym mieści się planetarium i obserwatorium astronomiczne, jest na kampusie Uniwersytetu w Białymstoku. Planetarium otwarto dla widzów w czerwcu ubiegłego roku. W planetarium jest sala na 32 widzów z półsferycznym ekranem. Możliwa jest projekcja gotowych prezentacji i filmów, jak też prowadzenie interaktywnych projekcji. Najważniejszym elementem jest nowoczesny system cyfrowej projekcji typu "fulldome", a także dwa rzutniki stanowiące system optyczny, tzw. rybie oko, które umożliwiają tworzenie obrazu wysokiej jakości 3D i 2D.

Bilety można kupić w internecie

Dotąd z oferty mogły skorzystać grupy zorganizowane, dzięki uruchomieniu sprzedaży biletów on-line mogą skorzystać z niej osoby indywidualne i rodziny - poinformował w czwartek w komunikacie Uniwersytet w Białymstoku. Jak mówi kierownik Centrum Popularyzacji Nauki UwB Dorota Sawicka, przygotowany został stały harmonogram seansów: w środy, czwartki i piątki przed południem z oferty mogą korzystać grupy zorganizowane, a w wybrane popołudnia piątkowe oraz w soboty rodziny i widzowie indywidualni.

Jednocześnie z wprowadzeniem internetowej sprzedaży biletów do planetarium, w taki sam sposób można zakupić do drugiej uczelnianej placówki edukacyjnej, która także znajduje się w kampusie: Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego. Tutaj dodatkowo opcją jest zwiedzanie z przewodnikiem. W obu placówkach stanęły też biletomaty, w których można kupić bilety bezpośrednio przed zwiedzaniem.

Na terenie kampusu Uniwersytetu w Białymstoku powstało obserwatorium astronomiczne i planetarium
Sonda
Lubisz filmy o kosmosie?