Podlascy żołnierze WOT ćwiczyli wspólnie z Amerykanami [ZDJĘCIA]

i

Autor: Bartosz Dzietczyk/1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej W 22. rocznicę wstąpienia Polski do NATO, na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Orzysz, odbyły się wspólne zajęcia żołnierzy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz 2 Pułku Kawalerii US Army. Zajęcia rozpoczęły się we czwartek i trwały do niedzieli.

Podlascy żołnierze WOT ćwiczyli wspólnie z Amerykanami [ZDJĘCIA]

2021-03-16 12:42

W 22. rocznicę wstąpienia Polski do NATO, na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Orzysz, odbyły się wspólne zajęcia żołnierzy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz 2 Pułku Kawalerii US Army. Zajęcia rozpoczęły się we czwartek i trwały do niedzieli. Zobaczcie zdjęcia z ich wspólnych ćwiczeń.

Głównym punktem szkoleń było prowadzenia ognia z 40 mm granatników automatycznych Mk-19, które są na wyposażeniu amerykańskich jednostek, jak i brygad Obrony Terytorialnej. Granatnik MK-19 został opracowany w Stanach Zjednoczonych. Jest to broń automatyczna, umożliwiająca strzelanie ogniem ciągłym (krótkimi seriami) z użyciem różnego rodzaju amunicji.

Akcja żandarmerii wojskowej

- Strzelania były realizowane z wykorzystaniem amunicji ćwiczebnej oraz odłamkowej - wyjaśnia kpt. Łukasz Wilczewski, oficer prasowy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. - W trakcie wybranych zagadnień w roli instruktorów wystąpili amerykańscy żołnierze. Szkolenie stało się także okazją do wymiany doświadczeń oraz zapoznania się z uzbrojeniem i sprzętem używanym przez obie strony.

Ćwiczących żołnierzy odwiedzili dowódca Batalionowej Grupy Bojowej ppłk Jason Adler oraz dowódca 13 batalionu lekkiej piechoty w Łomży ppłk Michał Mazurczyk. W tym roku jest to już koleje wspólne przedsięwzięcie podlaskich terytorialsów oraz żołnierzy pełniących w Polsce służbę w ramach Batalionowej Grupy Bojowej NATO.

Czytaj też: Koszmarny wypadek w Suchowoli! Ciężarówka wjechała w słup energetyczny. Kierowca nie żyje