Biedronki azjatyckie

i

Autor: Gilles San Martin

Podlaskie: Biedronki azjatyckie na parapetach. To prawdziwa INWAZJA. Czy są groźne?

2020-10-23 14:00

Biedronki azjatyckie stają się coraz większym problemem dla mieszkańców Podlasia. Trzeba na nie bardzo uważać, choć wyglądają niepozornie. Swoją wielkością czy aparycją strachu nie budzą, jednak ich ugryzienia oraz wydzielane alergeny mogą stanowić poważne zagrożenie. Już od kilku dni chmary owadów zaczęły pojawiać się na naszych parapetach w Białymstoku i okolicach. Co należy wiedzieć o biedronkach azjatyckich?

Biedronki azjatyckie atakują na Podlasiu

Pojawiają się przy oknach, w rogach ścian i wszędzie tam, gdzie mogą spokojnie przezimować. Biedronki azjatyckie różnią się od swoich polskich sióstr przede wszystkim ubarwieniem. Mają kolor ceglasty oraz zdecydowanie więcej plamek.

Biedronka azjatycka. Gdzie występuje? Czy jest groźna?

Owady te najczęściej spotyka się w miastach, np. na nasłonecznionych ścianach budynków. Mogą one wywoływać alergię i wysypkę. Często wydzielają niebezpieczną substancję z gruczołów. Biedronki azjatyckie w ostatnich latach zaczęły śmielej rozprzestrzeniać się na terenie Europy, również w Polsce. Po raz pierwszy ich występowanie w naszym kraju stwierdzono w 2006 roku.

- Po naciśnięciu wydzielają bardzo silne alergeny, które mogą być niebezpieczne dla osób uczulonych - mówi o biedronkach azjatyckich prof. dr hab. Stanisław Ignatowicz, entomolog z SGGW. - Zdarza się też, że rzeczywiście gryzą. Są groźne zwłaszcza dla małych dzieci.

Testy, testy i jeszcze raz testy. "Bedzie dobrze" Adama Federa, odc. 136