Kruszyniany - mizar, meczet, tradycyjna architektura i nieskalana przyroda

i

Autor: Tomasz Matuszkiewicz / Super Express Kruszyniany, wjazd do wsi

Podlaskie. Wąsik: jestem przekonany, że pas przygraniczny odżyje, biznesy ruszą

2022-07-04 11:37

Jestem przekonany, że pas przygraniczny odżyje. Biznesy teraz ruszą - ocenił w rozmowie na antenie TVP 1 wiceszef MSWiA Maciej Wąsik pytany o zmianę sytuacji ekonomicznej firm z miejscowości leżących przy granicy z Białorusią, które były objęte zakazem wjazdu. Zakaz wjazdu został zniesiony 1 lipca.

Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA w poniedziałek był gościem programu "Kwadrans polityczny" na antenie stacji TVP 1. Podczas rozmowy m.in. podjęto kwestię wpływu decyzji o zniesieniu zakazu wjazdu na sytuację ekonomiczną firm z branży turystycznej, które leżą na terenie 183 miejscowości przy granicy z Bałorusią, które były objęte zakazem wjazdu. Maciej Wąsik wyraził przekonanie, że teraz biznesy ruszą. - Jestem przekonany, że ten pas przygraniczny odżyje, ale pragnę podkreślić jeszcze jedną rzecz: wprowadziliśmy program rekompensat głównie dla firm agroturystycznych, hotelowych i gastronomicznych dostawały od państwa stosowne środki żeby zrekompensować im brak klientów w tym czasie, kiedy na początku był stan wyjątkowy a później zakaz wejścia - wskazał wiceszef MSWiA.

 Zaznaczył, że w tym czasie służby dbały o tych przedsiębiorców. - Policja, wojsko korzystały z bazy hotelowej - podkreślił Wąsik. 30 czerwca 2022 roku zakończył się zakaz przebywania na określonym terenie w 183 miejscowościach przy granicy z Białorusią w Podlaskiem i Lubelskiem. Był on - jak od początku tłumaczono - spowodowany kryzysem migracyjnym przy granicy z Białorusią. Początkowo od 2 września do 30 listopada 2021 r. na tym terenie był wprowadzony stan wyjątkowy, potem od 1 grudnia 2021 do 1 marca 2022 r. obowiązywało właśnie rozporządzenie MSWiA o zakazie przebywania na tym obszarze, które było potem przedłużone do 30 czerwca.

Zapora na granicy z Białorusią gotowa. To największa inwestycja w historii Straży Granicznej

W rozporządzeniu MSWiA uzasadniano, że dalszy zakaz przebywania przy granicy jest konieczny, bo wciąż mają miejsce próby nielegalnego jej przekraczania granicy i incydenty w bezpośredniej bliskości granicy i mogą być one wykorzystywane do eskalacji trwającego kryzysu migracyjnego. Od 1 lipca do 15 września obowiązuje w Podlaskiem zakaz przebywania na obszarze 200 metrów od linii granicy polsko-białoruskiej. SG apeluje o odpowiedzialne zachowanie i stosowanie się do poleceń służb. Za złamanie zakazu grozi mandat.

Czytaj też: Zapora na granicy polsko-białoruskiej. Wiceszef MSWiA: "Wysłaliśmy sygnał w świat, że tędy nie przejdą"

Zmiany od 1 lipca wprowadzane wydanym już wcześniej rozporządzeniem wojewody podlaskiego oznaczają, że na teren przygraniczny mogą np. przyjeżdżać turyści. Od wielu miesięcy nie mieli takiej możliwości.

Sonda
Jesteś za budową stałej zapory na granicy polsko-białoruskiej?