Pogrzeb Pawła Adamowicza. Do Gdańska pojedzie prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski

i

Autor: Dawid Gromadzki/UM Białystok Pogrzeb Pawła Adamowicza. Do Gdańska pojedzie prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski

Pogrzeb Pawła Adamowicza. Do Gdańska pojedzie prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski

2019-01-18 18:51

Prezydent Białegostoku weźmie udział w pogrzebie Pawła Adamowicza. Początek uroczystości o godzinie 12. Prezydent Gdańska zostanie pochowany w Bazylice Mariackiej.

Pogrzeb prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza odbędzie się w sobotę w Bazylice Mariackiej. Mszę Świętą odprawi abp metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź. Prezydent Paweł Adamowicz zostanie pochowany w Bazylice Mariackiej. W uroczystościach w Gdańsku weźmie udział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, zastępca prezydenta Przemysław Tuchliński oraz sekretarz miasta Krzysztof Karpieszuk,

Czytaj także: Paweł Adamowicz nie żyje. Prezydent Tadeusz Truskolaski: Pawle, przyjacielu, byłeś bardzo dobrym człowiekiem i Prezydentem Gdańska

W sobotę 19 stycznia o godz. 12 w Białymstoku rozlegnie się dźwięk syren. Już wcześniej na wszystkich samorządowych budynkach w mieście flagi zostały opuszczone do połowy masztu. Na czas żałoby narodowej miejskie iluminacje świąteczne będą wygaszone.

Osoby, które chciałyby wspólnie oglądać transmisję z gdańskich uroczystości pogrzebowych, magistrat zapraszana do Centrum Aktywności Społecznej przy ul. św. Rocha 3. Tam od godz. 12 będzie udostępniona sala z dużym ekranem.

W Pałacyku Gościnnym przy ul. J. Kilińskiego wyłożona została Księga Kondolencyjna, do której mogą wpisywać się mieszkańcy Białegostoku. Będzie tam do dnia pogrzebu prezydenta Pawła Adamowicza. Wpisów do księgi można będzie dokonywać w godz. 8 -15.

Ponadto odwołana została Studniówka Miejska, która miała odbyć się w czwartek na Rynku Kościuszki. Jeszcze przed feriami w białostockich szkołach odbyły się specjalne lekcje dla młodzieży o tym, czym jest mowa nienawiści i do czego prowadzi, jak na nią reagować i jej przeciwdziałać.

Czytaj także: W białostockich szkołach odbywają się lekcje poświęcone mowie nienawiści [AUDIO]

WIDEO:

W Białymstoku odbył się milczący wiec poświęcony pamięci Pawła Adamowicza. Spotkanie odbyło się w centrum Białegostoku, na Rynku Kościuszki, gdzie co roku odbywa się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Kilkaset osób zapaliło znicze, by wysłać Światełko Pamięci Pawła Adamowicza.

W spotkaniu obok mieszkańców wzięli udział samorządowcy, urzędnicy i podlascy parlamentarzyści. Przed zgromadzeniem w Białostockiej Katedrze odprawiona została msza św. w intencji prezydenta Gdańska.

Paweł Adamowicz odszedł zmarł w poniedziałek 14 stycznia. Zmarł w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. Dzień wcześniej został zaatakowany przez nożownika na scenie WOŚP przy Złotej Bramie. Prezydent Gdańska miał 53 lata. Miastem rządził od 1998 roku.