Polski Ład. Politycy PiS chwalili w Białymstoku program Zjednoczonej Prawicy

i

Autor: Łukasz Stepaniuk Polski Ład. Politycy PiS chwalili w Białymstoku program Zjednoczonej Prawicy

Polski Ład. Politycy PiS chwalili w Białymstoku program Zjednoczonej Prawicy

2021-05-20 14:45

Podlascy politycy PiS - parlamentarzyści i wojewoda - rozpoczęli w czwartek w Białymstoku akcję promowania założeń Polskiego Ładu, czyli nowego programu społeczno-gospodarczego Zjednoczonej Prawicy. "To kompleksowe podejście do wizji rozwoju Polski" - mówił lider partii w regionie Dariusz Piontkowski (na zdjęciu).

Polski Ład, to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę, nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego główne założenia, to podniesienie w budżecie państwa do 7 proc. PKB kwoty przeznaczonej na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie II progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), emerytura bez podatku do 2500 zł oraz inwestycje, które - według założeń - mają wygenerować 500 tys. nowych miejsc pracy, kredyty mieszkaniowe z wkładem własnym gwarantowanym przez państwo, czy możliwość budowy małego domu bez formalności.

Czytaj też: Polski Ład uderzy po kieszeni mieszkańców Warszawy. Fatalna zapowiedź Trzaskowskiego

W białostockim Parku Planty o tych założeniach mówili w czwartek dziennikarzom parlamentarzyści PiS oraz wojewoda i wicewojewoda podlaski. Lider partii w regionie, wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski mówił, że w Polskim Ładzie chodzi o perspektywę wieloletnich działań, które "pozwolą polepszyć życie Polaków, które zrealizują ambicje i marzenia Polaków o tym, aby żyło się lepiej, na podobnym poziomie jak na tzw. Zachodzie".

Polski Ład: Premier zapowiada 12tys. złotych dla kolejnych dzieci

- Nie da się wszystkiego zmienić w ciągu tygodnia czy miesiąca" - powiedział zaznaczając, że niektóre z planów w najbliższych miesiącach przełożą się na konkretne projekty ustaw; wskazał na zmiany podatkowe. "Dużą uwagę przywiązujemy do kontynuacji tych zadań z polityki społecznej, które stały się swego rodzaju marką rządu PiS - dodał Piontkowski, wymieniając wśród nich Program 500+.

Jak mówił, program jest "kompleksowym podejściem do wizji rozwoju Polski". - To propozycje, które pozwolą Polakom lepiej żyć, pozwolą na to, aby państwo polskie było dobrym, godnym partnerem dla innych partnerów w Unii Europejskiej - powiedział Piontkowski. Zapowiedział serię takich spotkań w regionie, służących promocji programu.

- Naszym celem jest budowa silnej klasy średniej. Abyśmy dawali możliwość, zwłaszcza tym osobom niezamożnym, aby mogły zwiększać swoje dochody, by piąć się na kolejne levele swojego rozwoju, swojego życia - dodał Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski mówił, że Polski Ład to potwierdzenie tego, co w polityce było przez PiS realizowane, ale też podkreślenie "wzmocnienia trendów rozwoju kraju". "Tak, aby w tej wielkiej rywalizacji międzypaństwowej Polska mogła osiągnąć jak najgodniejszą pozycję. A nadto chcemy osiągnąć ten cel, żeby poziom życia Polaków zbliżał się do tego średniego poziomu życia, który jest w Europie Zachodniej" - dodał.