Polski żołnierz i funkcjonariusz SG zostali ranni. W ich stronę poleciały kamienie

i

Autor: Tomasz Matuszkiewicz/SE Polski żołnierz i funkcjonariusz SG zostali ranni. W ich stronę poleciały kamienie

Polski żołnierz i funkcjonariusz SG zostali ranni. W ich stronę poleciały kamienie

2022-04-11 11:07

37 cudzoziemców próbowało w niedzielę dostać się nielegalnie do Polski przez granicę z Białorusią - podała w raporcie z minionej doby Straż Graniczna. W okolicach Czeremchy doszło do dwóch incydentów, kamieniami zostali trafieni funkcjonariusz SG i żołnierz, uszkodzony jest samochód pograniczników.

- Dziś po północy polskie patrole były dwukrotnie atakowane przez żołnierzy białoruskich, którzy rzucali kamieniami. Funkcjonariusz SG oraz żołnierz WP zostali poszkodowani. Uszkodzony został pojazd SG - podała Straż Graniczna w poniedziałek rano na Twitterze. Rzecznik Podlaskiego Oddziału SG mjr Katarzyna Zdanowicz powiedziała PAP, że funkcjonariusz został trafiony w rękę, żołnierz - w kolano. W samochodzie są wybite niektóre szyby, są też uszkodzenia karoserii. Podlaski Oddział Straży Granicznej ocenia, że w ostatnim czasie liczba imigrantów zatrzymywanych w ciągu doby na odcinku granicy z Białorusią oscyluje średnio między 40 a 120 osób. W tym roku rekordowy pod tym względem był dotąd 21 marca - wówczas SG zatrzymała łącznie 134 osoby. Największą 40-osobową grupę w Narewce.

Trwa budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej

Do 30 czerwca 2022 r. obowiązuje rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Weszło ono w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r. Wcześniej, od 2 września do 30 listopada 2021 r., na tym terenie był wprowadzony stan wyjątkowy.

Czytaj też: Podlaskie: Służby białoruskie utrudniają budowę zapory. Zniszczenia na 30 tys. zł

W rozporządzeniu podano, że dalszy zakaz przebywania na wyznaczonym obszarze przy granicy jest uzasadniony, bo wciąż mają miejsce próby nielegalnego przekraczania granicy i incydenty w bezpośredniej bliskości granicy i mogą być one wykorzystywane do - jak napisano - eskalacji trwającego obecnie kryzysu migracyjnego. Trwa budowa zapory chroniącej granicę.

Sonda
Jesteś za budową stałej zapory na granicy polsko-białoruskiej?