Białorusini utrudniają budowę zapory. Zniszczenia na 30 tys. zł

i

Autor: Straż Graniczna Zapora na granicy polsko-białoruskiej to największa inwestycja w historii polskiej Straży Granicznej.

Podlaskie: Służby białoruskie utrudniają budowę zapory. Zniszczenia na 30 tys. zł

2022-03-31 14:00

Służby białoruskie próbują utrudnić budowę zapory na granicy. Kilka maszyn obrzuciły kamieniami, powodując zniszczenia na 30 tys. zł. Ostatniej nocy uszkodzony został element konstrukcji bariery. Nie wpływa to jednak na tempo prac - powiedziała w środę (30.03) rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska.

Zapora na granicy z Białorusią ma być gotowa pod koniec czerwca. Rzeczniczka SG powiedziała w środę PAP, że prace trwają zgodnie z harmonogramem, a wykonawcy deklarują, że skończą na czas. Jak zaznaczyła, od marca dochodzi jednak do incydentów, które pokazują, że służby białoruskie chcą utrudnić budowę. - Dzisiaj w nocy na odcinku placówki w Czeremsze zostały zniszczone elementy konstrukcyjne bariery - poinformowała por. Michalska. Powyginane zostały tzw. koszyczki w palach fundamentowych, w których umieszczane są słupy bariery. W ostatnim czasie doszło też do zniszczenia maszyn budowlanych. Zostały obrzucone kamieniami, miały m.in. wybite szyby i wgniecenia. - To nie są kamyczki znalezione w lesie, ale elementy kostek brukowych z granitu - powiedziała rzeczniczka SG. - Zniszczenia maszyn budowalnych oszacowano na 30 tysięcy złotych. To nie było jedno zdarzenie. Było ich kilka - podkreśliła porucznik. Koszt napraw maszyn poniosą wykonawcy.

Dopytywana, kto zniszczył maszyny i elementy bariery, odparła, że do incydentów dochodzi w nocy, więc nie zawsze widać sprawców. - Prawdopodobnie były to służby białoruskie - powiedziała. - To świadczy o tym, że służby białoruskie rzeczywiście widzą, że to może być trwała przeszkoda. Liczą się z tym, że to sensowna próba zatrzymania nielegalnej migracji, stąd te utrudnienia - oceniła por. Michalska.

Rzeczniczka SG zapewniła, że żaden z incydentów nie wpłynął na tempo prac. - Uszkodzenia nie były takie, aby w jakikolwiek sposób prace przystopowały. Były nowe urządzenia, nowe maszyny, a zniszczone elementy zostały naprawione - wyjaśniła.

Trwa budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej

Pytana o postępy prac, wyjaśniła, że zapora budowana jest na kilku czy nawet kilkunastu odcinkach, a prace trwają do późnych godzin wieczornych, również w niedzielę. - Mamy postawionych ponad 2600 przęseł, 6 tysięcy słupów i ponad 10 tysięcy pali fundamentowych - podkreśliła rzeczniczka SG. Ponadto w 60 procentach wykonana została już droga techniczna wzdłuż granicy, dzięki której SG będzie kontrolować zaporę i reagować na sygnały wysyłane z bariery elektronicznej. Zwiększono też liczbę ekip budowlanych.

Por. Michalska zapowiedziała, że niedługo rozpocznie się budowa bariery elektronicznej, na którą w zeszły czwartek SG podpisała umowę. Zanim to się stanie, muszą zostać ukończone niektóre etapy budowy bariery fizycznej. Bariera fizyczna stanie na 186 km i będzie mierzyć 5,5 metra. Bariera elektroniczna - czyli urządzenia takie jak czujniki ruchu i kamery - będzie dłuższa. Obejmie 202 km granicy w tym część wód granicznych. Koszt całej inwestycji to ok. 1,6 mld zł.

Sonda
Jesteś za budową stałej zapory na granicy polsko-białoruskiej?