Pożar domu opieki społecznej w Dzięciołówce. Budynek zamknięty. 30 pensjonariuszy mieszka w szkole [ZDJĘCIA]

i

Autor: KP PSP Sokółka Pożar domu opieki społecznej w Dzięciołówce. Budynek zamknięty. 30 pensjonariuszy mieszka w szkole [ZDJĘCIA]

Pożar domu opieki społecznej w Dzięciołówce. Budynek zamknięty. 30 pensjonariuszy mieszka w szkole [ZDJĘCIA]

2021-01-11 14:52

W Dzięciołówce w woj. podlaskim doszło do groźnego pożaru domu opieki dla osób starszych. Ponad 30 pensjonariuszy w niedzielę rano musiało uciekać z płonącego budynku. Zniszczony obiekt nie nadaje się do użytku. W internecie ruszyła zbiórka pieniędzy na pomoc w odbudowaniu Domu Gościnnego w Dzięciołówce.

Do tego pożaru doszło w niedzielę (10 stycznia) rano. W miejscowości Dzięciołówka (gmina Korycin) palił się budynek prywatnego domu opieki dla osób starszych.

Płonęła przybudówka, która służyła jako stołówka i miejsce do przechowywania zapasów żywności - informują strażacy z OSP Korycin, którzy jako pierwsi dotarli na miejsce. Pracownicy placówki prowadzili ewakuację pensjonariuszy. Z obiektu ewakuowano 29 pensjonariuszy. 

Jak relacjonuje bryg. Dariusz Łukaszewicz z KP PSP w Sokółce, ewakuowani pensjonariusze znajdowali się na zewnątrz pod ciągłą opieką dwóch ratowników OSP oraz personelu ośrodka. Wkrótce, z uwagi na niską temperaturę, podjęto decyzję o wprowadzeniu mieszkańców do bezpiecznej i ciepłej części budynku - kaplicy.

Białystok (woj. podlaskie). Podlasie. Pożar w prywatnym domu opieki. 29 osób ewakuowanych do Sali gimnastycznej

Na szczęście nikt nie ucierpiał w tym zdarzeniu. Po ugaszeniu pożaru, podjęto decyzję o konieczności zamknięcia obiektu z uwagi na uszkodzenia instalacji elektrycznej i brak ogrzewania. Pensjonariusze Domu Gościnnym w Dzięciołówce zostali przetransportowani do lokalu zastępczego.

- Natychmiast przygotowaliśmy pomieszczenia w Szkole Podstawowej w Korycinie w celu umieszczenia tam 30 pensjonariuszy i obsługi - napisał w internecie Mirosław Lech, wójt gminy Korycin.

Czytaj też: W Podlaskiem zatrzymano 28-latkę ściganą listem gończym i kilkoma nakazami

- Z uwagi na brak dostępności autokaru transport odbywał się samochodem prywatnym wójta oraz Ośrodka Pomocy Społecznej w Korycinie pod nadzorem przybyłych pracowników socjalnych - informują strażacy z Sokółki, którzy na swojej stronie udostępnili zdjęcia z pożaru. - Na polecenie wójta do transportu pensjonariuszy wykorzystano również samochód z OSP Korycin.

W sumie w akcji gaśniczej brało udział 18 zastępów straży pożarnej. Nie wiadomo jak doszło do pożaru.

Dom Gościnny w Dzięciołówce działa od 1997 roku. W internecie ruszyła zbiórka pieniędzy na odbudowę zniszczonego obiektu.

Doszczętnie spłonęło zaplecze kuchenne, które wykorzystywane było do przechowywania zapasów. Zniszczeniu uległa przede wszystkim cała konstrukcyjna dobudówki oraz wielofunkcyjny piekarnik, zamrażarka, krajalnica, piec elektryczny, sztućce, żywność itd. - czytamy w opisie zbiórki.