Prawosławny, nie ruski. W Białymstoku ruszyła kampania społeczno-edukacyjna

i

Autor: Paweł Jakubowski Prawosławny, nie ruski. W Białymstoku ruszyła kampania społeczno-edukacyjna

"Jesteśmy prawosławni, jesteśmy Polakami"

Prawosławny, nie ruski. W Białymstoku ruszyła kampania społeczno-edukacyjna

2022-10-20 17:21

W Białymstoku pojawiły się billboardy z hasłem "Prawosławny, nie ruski". Kampania społeczno-edukacyjna ma na celu przypomnienie mieszkańcom, że polscy prawosławni "nie są ruskimi" i aby nie łączono ich z haniebnymi wypowiedziami i działaniami patriarchy Moskwy i Wszechrusi Cyryla.

"Jesteśmy prawosławni, jesteśmy Polakami" – takie hasła eksponowane są na billboardach, gdzie są prezentowane konkretne osoby ze środowiska prawosławnych w Polsce. Wszystkie plakaty opatrzone są hasztagiem #PrawosławnyNieRuski. Kampanię firmuje i finansuje z funduszy własnych i sponsorów Fundacja Hagia Marina. - To kampania skierowana do społeczeństwa naszego miasta i regionu, która ma na celu przypomnienie, że prawosławni w Polsce nie są ruskimi. W języku polskim słowo ruski od wielu już dekad stało się słowem pejoratywnym, określeniem negatywnym, obraźliwym na Rosjan – podkreślił prezes fundacji Patryk Panasiuk.

"Prawosławny, nie ruski"

Zaznaczył, że prawosławni w Polsce to Polacy, ale też Białorusini, Ukraińcy (rodzimi i przyjezdni), Łemkowie czy przedstawiciele innych narodowości, w tym Grecy czy Rosjanie. - Jako prawosławna społeczność nie możemy pozwolić, by nazywano nas w ten sposób. Hejt, który pojawia się ostatnio w internecie, szczególnie w komentarzach na najbardziej poczytnych portalach w Polsce, jest związany z działaniami, praktycznie heretyckimi, patriarchy Moskwy i Wszechrusi Cyryla, który nawołuje prawosławnych Rosjan do wojny przeciwko Ukrainie – mówił Panasiuk.

Polska Cerkiew jest niezależna

Zaznaczył, że polska Cerkiew jest niezależna i nie podlega pod moskiewski patriarchat. - Bardzo byśmy chcieli, by polskiego prawosławia, polskich prawosławnych nie łączono z haniebnymi i heretyckimi działaniami patriarchy Moskwy i Wszechrusi Cyryla – powiedział Panasiuk. Akcja realizowana na razie w Białymstoku ma być też rozszerzona na region, a później – w miarę możliwości finansowych – na inne części Polski.

Sonda
Czy jesteś za wpuszczeniem do Polski Rosjan uciekających przed mobilizacją?
Zmobilizowani Rosjanie idą na front bez szkolenia. Gen. Kraszewski: ich żywotność wynosi od kilku minut do kilku godzin