Często słyszymy, że kleszcze aktywne są głównie latem. To jednak nie prawda. Jak informują naukowcy, te pajęczaki są aktywne już od marca do listopada. Ich pojawieniu się sprzyja wyższa temperatura i wilgoć - zatem pogoda, którą obserwujemy teraz za oknem jest dla nich idealnym środowiskiem.
Kleszcze najczęściej spotykamy w lasach, ale także i w mieście - w parkach, na łąkach, trawnikach. Są bardzo groźne dla naszego zdrowia, powodują bowiem boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu.
Pierwszą oznaką boreliozy jest rumień. Kolejną zaburzenia neurologiczne i stawów. Z kolei kleszczowe zapalenie mózgu początkowo przypomina grypę. Nieleczone może spowodować poważne zmiany neurologiczne.
Jak dochodzi do zakażenia?
Jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia, do zakażenia dochodzi w czasie ukłucia, gdy następuje bezpośrednie wprowadzenie zarazków do krwi. Ponadto do zarażenia może dojść podczas spożywania niepasteryzowanego mleka lub jego przetworów, w którym może znajdować się wirus kleszczowego zapalenia mózgu.
Co robić, aby uchronić się przed ukąszeniem kleszcza?
Aby uchronić się przed kleszczami na wycieczki do parku czy lasu najlepiej zakładajmy koszule z długim rękawem, spodnie sięgające za kostki i pełne buty. Dodatkowo warto kupić specjalne środki odstraszające te pajęczaki i zastosować je tuż przed wyjściem na przechadzkę.
Po powrocie do domu przede wszystkim należy starannie obejrzeć całe ciało. Szczególną uwagę zwracamy na miejsca dobrze ukrwione (głowę, szyję, pachy, pachwiny, zgięcia podkolanowe). Warto też wziąć prysznic pod silnym strumieniem wody, a także wytrzepać i wyprać odzież.
Pamiętajmy także o naszych czworonogach, które są szczególnie podatne na "łapanie" kleszczy. Już teraz zaopatrzcie swoje zwierzaki np. w obroże odstraszające te pajęczaki.
>>> Białystok: Znaleziono granat podczas remontu Ciołkowskiego