QUIZ. Seweryn Krajewski kończy 75 lat. Jego piosenki śpiewała cała Polska! Znasz je?

i

Autor: Helena Giersz - Fundacja im. Seweryna Krajewskiego/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons QUIZ. Seweryn Krajewski kończy 75 lat. Jego piosenki śpiewała cała Polska! Znasz je?

QUIZ. Seweryn Krajewski kończy 75 lat. Jego piosenki śpiewała cała Polska! Znasz je?

2022-01-03 9:20

Seweryn Krajewski kończy 75 lat. Wokalista, autor piosenek i tekstów urodził się 3 stycznia 1947 r. w Nowej Soli. Jego wielka kariera zaczęła się 18 lat później, gdy dołączył do założonego w tym samym roku zespołu Czerwone Gitary. Seweryn Krajewski, razem z Krzysztofem Klenczonem, wziął na siebie rolę lidera grupy. Jego piosenki są znane do dziś.

QUIZ. Seweryn Krajewski kończy 75 lat. Jego piosenki śpiewała cała Polska! Znasz je?

Seweryn Krajewski kończy 75 lat. Wybitny polski artysta, autor wielu niezapomnianych piosenek, jako kompozytor i jako tekściarz, urodził się 3 stycznia 1947 r. w Nowej Soli w województwie lubuskim. Już 2 lata później jego rodzina przeniosła się jednak do Sopotu. To właśnie w Trójmieście rozpoczęła się wielka kariera Seweryna Krajewskiego. Jeszcze w czasach szkolnych śpiewał i grał na gitarze w zespołach Błękitni i Złote Struny. Później trafił do grupy Pięciolinie i współpracował też z Czerwono-Czarnymi jako gitarzysta basowy. Prawdziwym przełomem dla Seweryna Krajewskiego było jednak dołączenie, w 1965 r., do założonych kilka miesięcy wcześniej Czerwonych Gitar. To z nimi nagrał swoje najbardziej znane piosenki, tworząc niezapomniany duet liderów z Krzysztofem Klenczonem.

Seweryn Krajewski występował w Czerwonych Gitarach do 1997 r. Jeszcze zanim opuścił zespół, komponował piosenki również na swoje solowe płyty, na potrzeby muzyki filmowej i serialowej, ale także pisząc wiele przebojów dla innych wykonawców, m.in. dla Maryli Rodowicz. Pod koniec pierwszej dekady tego obecnego wieku Seweryn Krajewski nawiązał z kolei współpracę z Andrzejem Piasecznym, czego efektem były nagrane wspólnie płyty i trasa koncertowa, w którą wokalista i muzyk ruszył po wieloletniej przerwie.

Seweryn Krajewski to bez wątpienia ikoniczna postać w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Razem z Czerwonymi Gitarami  był jednym z najbardziej znanych twórców muzyki bigbitowej w naszym kraju, powodując, że stała się ona niezwykle popularna w latach 60. Artysta odnalazł się także na niwie solowej, pozostając niezwykle popularnym do końca lat 80., gdy usunął się w cień, by wrócić z przytupem na początku tego wieku. W naszym quizie znalazło się miejsce dla wszystkich najbardziej popularnych piosenek Seweryna Krajewskiego.

QUIZ. Seweryn Krajewski kończy 75 lat. Jego piosenki śpiewała cała Polska! Znasz je?

Pytanie 1 z 11
Z jakiej piosenki S. Krajewskiego pochodzi tekst: "Kto za tobą w szkole ganiał, do piórnika żaby wkładał, kto, no powiedz kto?"